Jak se zotavit po porodu?

0

Období porodu je pro ženu velmi náročné. Nejde zde však jen o fyzickou stránku, psychika dostává také velmi zabrat. Jak tedy napomoci rychlé rekonvalescenci?

Důležitá je strava

Primární věcí po porodu je zajištění všech živin, aby mohlo dojít k hojení tkání a aby se vytvořilo kvalitní mateřské mléko pro správný vývin dítěte. V tomto období je proto třeba dbát na velký přísun čerstvého ovoce kvůli esenciálním vitaminům. Důležité jsou také minerální látky, hlavně vápník, který přispívá tvorbě mléka. Dobrým zdrojem mohou být mléčné výrobky nebo mák, u vyšší konzumace máku však hrozí, že látky, které proniknou do mléka, mohou mít na dítě tlumící účinky.

Nesmíme opomenout ani bílkoviny, které se podílejí na růstu. Pro příjem těchto látek je vhodné do jídelníčku zařadit mandle, slunečnicová semínka či mořskou řasu. V posledních letech se u nás objevuje také konzumace placenty, ačkoliv se to v naší společnosti jeví jako tabu, je prokázán pozitivní účinek nejen na tělo ale také na psychiku.

Cvičení po porodu?

Ačkoliv tělo dostalo velkou zátěž, není vhodné celé šestinedělí proležet. Po císařském řezu je třeba na sebe být opatrná, po vaginálním porodu je však možné cvičit již během pár dní. Nejsou zde žádoucí žádné těžké cviky, v prvních dnech je ideální pouze dechové cvičení. I to totiž napomáhá posílení svalů, které tělu vrací pevnost. Pokud to váš stav dovolí, do cvičení je vhodné zařadit cviky pro pánevní dno, hýždě a břišní svaly, díky kterým se porodní cesty a děloha stáhnou.

Psychická pohoda

V poporodním období je nutné starat se také o svou mysl. Hladina hormonů je rozkolísaná, což se může odrazit na náladě a chování matky. Pro pohodlí rodičky i dítěte je proto žádoucí v šestinedělí dodržovat pár zásad. Je třeba zajistit dostatečný klid pro rodinu, pomoc s běžnými věcmi v domácnosti a žena si v tomto čase zaslouží opravdu rozmazlovat. K příjemné atmosféře může dopomoci například i aromaterapie či bylinky.

Ačkoliv se zde dá najít mnoho úskalí, nejen pro ženu je toto nejkrásnější období, kdy dala nový život a čeká ji něco zcela nového. Není proto třeba se bát, dnešní doba přináší nepřeberné množství možností, které mateřství zpříjemní či usnadní.

Zdroj foto: freepik.com

 

 

 

Autor

Komentáře k článku