Jak se stát šéfem svých emocí? Zabraňte výbuchu vzteku před svým partnerem

0

Také se vám často stává, že vybuchnete kvůli každé maličkosti a potom je z toho enormní hádka a jak vás, tak i partnera, to potom mrzí? A přitom taková blbost! Ale víte, že můžete být schopna regulovat své emoce, aniž byste je potlačovala nebo jakkoli ovládala? To může prospět vašim vztahům, náladě a rozhodování. Poradíme vám, jak na to.

Jak ovládat své emoce?

Zvažte se na dopad svých emocí

Intenzivní emoce nejsou jen špatné. Emoce činí náš život vzrušujícím, jedinečným a intenzivním. Silné pocity mohou znamenat, že přijímáme život naplno, že nepotlačujeme své přirozené reakce. Je naprosto normální, že občas zažíváte emocionální přetlak – když se stane něco úžasného, když se stane něco hrozného nebo když máte pocit, že jste něco pokazili. Nicméně když se vymknou kontrole, je to cesta do pekla.

Emoce, které se pravidelně vymykají kontrole, mohou vést k:

  • konfliktu ve vztahu nebo v přátelství
  • potížím ve vztazích s ostatními
  • problémům v práci nebo ve škole
  • nutkání užívat návykové látky, které vám pomohou zvládnout emoce

Najděte si čas a zhodnoťte, jak vaše nezvládnuté emoce ovlivňují váš každodenní život.

Snažte se o regulaci, ne o potlačení

Když emoce potlačujete, bráníte si v prožívání a vyjadřování pocitů. Může se tak dít vědomě nebo nevědomě. Obojí může přispívat k příznakům špatného psychického zdraví. Když se učíte ovládat emoce, ujistěte se, že je nezametáte pod koberec. Zdravé vyjadřování emocí zahrnuje nalezení určité rovnováhy mezi přemírou emocí a žádnými emocemi.

Identifikujte, co cítíte

Řekněme, že se s někým vídáte už několik měsíců. Minulý týden jste se pokoušeli naplánovat rande, ale řekl, že nemá čas. A další pokusy o schůzky také vychází marně. Najednou začnete být nesmírně rozrušená. Aniž byste přestala přemýšlet, mrsknete telefonem přes celou místnost, převrhnete odpadkový koš a kopnete do stolu, přičemž si narazíte palec u nohy.

Přerušte se v tomto stavu otázkou:

  1. Co právě teď cítím? (zklamání, zmatenost, rozzuřenost)
  2. Co se stalo, že se tak cítím? (Odstrčil mě bez vysvětlení.)
  3. Má situace jiné vysvětlení, které by dávalo smysl? Možná je ve stresu, nemocný nebo řeší něco jiného, co mu není příjemné vysvětlovat. Možná má v plánu vysvětlit víc, až bude moci.
  4. Co chci s těmito pocity udělat? Křičet, ventilovat svou frustraci házením věcí, odepsat něco neslušného.
  5. Existuje lepší způsob, jak se s těmito emocemi vyrovnat? Zeptejte se, jestli je všechno v pořádku nebo si prostě běžte zaběhat, abyste si vyčistila hlavu a viděla věc i z druhé stránky.

Tím, že zvážíte možné alternativy, přeformulujete své myšlenky, což vám může pomoci upravit první extrémní reakci.

Přijměte své emoce – všechny

Pokud se snažíte lépe zvládat emoce, můžete zkusit své pocity sama před sebou bagatelizovat. Když na vás začne působit vztek a negativní emoce, zkuste si říct: „Jen se uklidni“ nebo „O nic nejde, tak nevyšiluj“.

Přijímání emocí tak, jak přicházejí, vám pomůže se s nimi lépe vyrovnat. Zvyšování komfortu v souvislosti s intenzivními emocemi vám umožní plně je prožívat, aniž byste reagovala extrémními způsoby.

Chcete-li se procvičit v přijímání emocí, zkuste o nich přemýšlet jako o poslech. Nejsou dobré ani špatné. Jsou prostě neutrální. Možná ve vás někdy vyvolávají nepříjemné pocity, ale stále vám poskytují důležité informace, které můžete využít.

Veďte si deník nálad

Zapisování svých pocitů a reakcí vám může pomoci odhalit případné rušivé vzorce. Někdy stačí emoce v duchu sledovat zpětně prostřednictvím svých myšlenek. Přenesení pocitů na papír vám může umožnit se nad nimi hlouběji zamyslet.

Pomůže vám to také rozpoznat, kdy konkrétní okolnosti, jako jsou problémy v práci nebo rodinné konflikty, přispívají k hůře zvladatelným emocím. Identifikace konkrétních spouštěčů umožňuje vymyslet způsoby, jak je produktivněji zvládat.

Psaní deníku přináší největší užitek, pokud se mu věnujete denně. Mějte u sebe deník a zapisujte si intenzivní emoce nebo pocity, jakmile se objeví. Snažte se zaznamenávat spouštěče a své reakce. Pokud vaše reakce nepomohla, využijte deník k prozkoumání užitečnějších možností do budoucna.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku