Jak se správně starat o orchideje?

0

Orchideje jsou velmi oblíbenými okrasnými rostlinami. Péče o ně však není zrovna jednoduchá, mají pár důležitých požadavků pro to, aby mohly krásně kvést a zdobit tak interiér. Jaké jsou nejčastější chyby v pěstování orchidejí a jak se o ně dobře postarat?

Přesaďte ji

Často to bývá tak, že orchidej vykvete jen jednou, a to když ji přinesete domů. Jestliže ji však zajistíte vhodnou péči, odmění se vám květy mnohem častěji. Proto hned jak ji koupíte, je vhodné ji přesadit. Původní substrát totiž může být rozložený a nemá dostatek potřebných látek. Pro lepší růst a uchycení kořenů volte vzdušný substrát, nehodí se příměsi s rašelinou. Pokud chcete květině věnovat opravdu špičkovou péči, můžete ji jednou týdne přihnojit.

Vhodné umístění

Aby rostlina mohla růst, je důležité také vybrat správné místo, kam ji dát. Orchidej nemá v oblibě přímé sluneční záření, jižní či západní orientace tak není moc vhodná. Jestliže však máte okno směřující na sever, můžete ji umístit přímo na parapet, aby měla dostatek světla. Nejideálnější místo je pro orchidej pokoj směřovaný na východ, kdy na ni bude dopadat pouze ranní slunce. Pro pěstování se hodí průhledný květináč, díky kterému uvidíte, jak se rostlině daří i pod povrchem. Navíc umožníte přístupu více světla ke kořenům, což podpoří růst.

Jakou zálivku?

Se zaléváním orchideje může být často největší problém. Ve skutečnosti se nejedná o žádnou vědu, je však nutné přizpůsobit se specifickému režimu rostliny, která si žádá o něco jinou zálivku než jiné pokojové rostliny. Ideální je rostlinu zalévat jednou až dvakrát týdně, ovšem takovým způsobem, že ji na několik hodin postavíte do odstáté vody, klidně i přes noc. Poté nechte okapat a vraťte zpět. V misce pod orchidejí nesmí stát voda, došlo by k uhnití kořenů.

Orchideje jsou opravdu krásnou ozdobou. Ve výsledku tyto rostlin nejsou až tak náročné na péči, je však třeba seznámit se s tím, co rostlina potřebuje.

Zdroj foto: pixabay.com

Autor

Komentáře k článku