Jak se pozná lymská borelióza

0

Dlouho očekávané léto je tady. Bohužel to neznamená jen opalování, koupání a běhání v trávě. Právě v přírodě na nás čeká nebezpečný strašák v podobě malého roztoče, který se nám může přisát kdekoliv na tělo a způsobit nám tak nemalou nepříjemnost v podobě lymské boreliózy. Jak poznám, že právě na mne se přisálo nakažené klíště a co v tomto případě dělat?

Příznaky jsou různé

shutterstock_189587519

Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí dvou týdnů. V první fázi je těžko rozpoznatelná, jedná se o bolest kloubů, únavu a bolest hlavy. Kdo by v tomto případě přemýšlel nad boreliózou? Druhá fáze, která nastává nejpozději do čtvrt roku, je mnohem závažnější. Hrozí vážné nervové nebo srdeční poruchy.  Jakmile propukne u nemocného chronická infekce, dochází k velkému poškození imunitního systému a ten není schopen se bránit dalším běžným onemocněním, které se k borelióze přidávají. Dochází k postižení nervů, ochrnutí a poruchám krátkodobé paměti.

Jasným důkazem je zarudlé místo na kůži, které zůstane po odstranění klíštěte. Uprostřed této skvrny se objeví bílý střed, který je právě pro boreliózu typický. Problémem ale je, že ani na skvrnu nemůžete vsázet. U mnoha případů se skvrna ani neobjevila.

Co dál?

Pokud je borelióza odhalena včas, léčba antibiotiky je velmi účinná. Může se stát, že antibiotika nezaberou anebo je borelióza v takovém stádiu, že nemá smysl je nasazovat. V tomto případě je nutno pacienta hospitalizovat a dávat antibiotika ve větším množství formou infuzí. Pacient se může vyléčit úplně, bohužel je i možnost projevení následků nemoci až po několika letech. Boreliózou se člověk může nakazit několikrát za život, proto je potřeba i po prodělané nemoci dávat pozor.

 

 

 

 

Autor

Komentáře k článku