Co znamená pláč vašeho miminka?

0

Máte doma miminko, které často pláče? Dělá vám problém ho utěšit? Miminkovský pláč vám dokáže prozradit více, než se zdá. Říká vám, co ho trápí. Stačí se naučit rozeznávat různé pláče. My vám s tím pomůžeme. Doma budete mít už jen spokojené miminko.

Pláč miminka

Miminka doslova rostou před očima. Učí se od nás každý den. Opakují pohyby i zvuky, které vidí kolem sebe. Začíná to nesrozumitelnými pazvuky a končí to již prvními slabikami. Ačkoliv nedokáží komunikovat ve větách jako dospělí, mluví s námi pořád. Jakmile začnou plakat, každý si přeje je ihned utěšit. Dětský pláč trhá srdce. Někdy však není snadné odhadnout, co miminka trápí.

Ne všechny pláče jsou stejné. Když je začnete rozeznávat, ulehčí vám to život. Odborníci se na zvuky miminek zaměřili a rozklíčovali je. Zjistili, co který zvuk znamená a co tím chtějí říct. Pochopíte nejen jejich potřeby ale také nálady a pocity.

Proč miminka pláčou?

Pro novopečené rodiče jsou první týdny po porodu veliký stres. Děti přirozeně pláčou a rodiče panikaří, co s plačícím dítětem dělat. Co mu chybí? Postupem času s potomkem budujete vztah, vylepšuje se vaše komunikace a vaše soužití se lepší a lepší. Důvodů, proč miminka pláčou, není zas tolik. My si je nyní představíme:

Špinavá plena

Jeden z nejčastějších důvod pláčů, hlavně v prvních měsících života. Naštěstí je to aspekt, který lze snadno zkontrolovat. Zpravidla, když miminko začne plakat, první, co rodiče kontrolují, je plena. Mít mokrou a plnou plenu je opravdu nepříjemné. Není divu, že se to miminkům nelíbí, a tak pláčou.

Pláč, který identifikuje nadílku v plenkách je kňučivý a vytrvalý. Mění se délky vzlyků, střídají se dlouhé a krátké segmenty pláče. Většinou se v krajních případech změní v hysterický a intenzivní pláč.

Hlad

Po špinavé a plné pleně druhý nejobvyklejší pláč. Bohužel od předchozího se hůře identifikuje. Týká se to především kojenců a dětí, které jsou krmeny umělým mlékem. Nejprve se může zdát, že jsou miminka podrážděná ze špatného spánku – nebo prostě jen tak. Děti nemají vždy sluníčkové dny. Když jste vy hladoví, jste taky nepříjemní, jako děti.

Tento druh pláče začíná obvykle pozvolna a nenápadně. Občas si pofňukávají. Hlad se zvětšuje – a tím i jejich pláč. Zvuk může připomínat sirénu. Tento pláč je vyznačuje také typickými pohyby miminek. Běžně si dávají ruku k ústům, svírají prsty anebo se otáčí směrem k lahvi či prsu.

Únava

Pláč je prostředek komunikace rodiči s dětmi. Dávají nám vědět, co jim chybí. Obzvláště novorozenci reagují na okolí pouze pláčem a jinými reflexy – zívají, zavírají oči, mají trhavé pohyby, dávají si pěst k ústům nebo si cucají palec. Starší miminka si třou oči. Všechny tyto signály říkají jedno. Dítě se cítí unaveně a chtělo by spinkat.

Únava miminka se projevuje všemi výše zmíněnými znaky, ale také typickým pláčem. Ten má v sobě mnoho dechu. Opět začíná jako kňučení a postupně se překlene do silného pláče.

Nemoc

Když na vás něco leze nebo jste nemocní, taky se necítíte dobře. Stejně to mají i děti. Je to jeden z nejtěžších pláčů, které může rodič slyšet. Ihned dělá všechno pro to, aby se dítě cítilo co nejdříve lépe. Vždy dítěti změřte teplotu a sledujte dech. Vždy důkladně zvažte, zda je nutné volat lékaře, nebo to zvládnete sami.

Pláč nemocného dítěte je trýznivý, neutišitelný. Mohou se objevit i sténání nebo výkřiky. Mezi pláčem mohou být dlouhé pauzy.  Pláč neustává ani po nakrmení či po spánku.

Nekomfortnost

Nikdy nevíte, co se vašemu miminku přestane líbit. Pláč, který indikuje nepohodlnost, se může objevit kdykoliv a kdekoliv. Nastává častěji u dětí, které se stále hýbají a objevují svět okolo nich.

Nejedná se vyloženě o pláč. Je to spíše kombinace výkřiků, vzlyků a zvuků. Někdy bývá tento záchvat tak dlouhý, dokud dítě nedostane to, co chce. Jindy může pomoci jen dítě odreagovat nebo ho pochovat.

K tomu, abyste nejlépe uklidnili dítě, je nutné zjistit, co ho trápí. O jaký pláč se jedná. Pak už je snadné miminku pomoci.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku