Chcete zlepšit váš vztah s partnerem? Zahrňte do společného času důvěrné rozhovory

0

Snad tím nejzákladnějším kamene každého zdravého vztahu by měla být komunikace. Jen na jejím základě totiž vlastně můžeme říci, co očekáváme, nebo co se nám třeba nelíbí. Pokud se tedy ve svém vztahu aktuálně necítíte spokojení, pak byste rozhodně měli zkusit zapracovat na komunikaci. Až tedy budete trávit čas spolu, zaměřte se na rozhovor.

Nebojte se otevřít

Mnohdy může být důvodem, proč vztah nefunguje, to, že už spolu moc nemluvíte. Čas sice nějak společně strávíte, ale nemá velkou hodnotu. To byste měli zkusit změnit. Nebojte se partnerovi otevřít. Jakmile totiž otevřeně řeknete, co se vám honí hlavou, může i partner toto stanovisko zhodnotit. Třeba se tak díky tomu dozvíte nové informace o vaší situaci, což může snadno vést ke zlepšení celého vztahu. Důležité je nenechávat si pocity a potřeby uzavřené v sobě, pak si totiž můžete tvořit domněnky, které nejsou pravdivé.

Buďte konkrétní

Jestliže se rozhodnete něco řešit, vždy si rozmyslete, o čem se chcete bavit. Nikdy totiž nemá cenu zobecňovat situace slovy vždycky nebo nikdy. To totiž do rozhovoru nepřináší nic konstruktivního, naopak to spíše způsobí okamžitý nesouhlas. Pokud však začnete řešit jednu konkrétní situaci, která vás trápí, pak budete mít více možností, jak v probíhající konverzaci pokračovat. Jestliže se totiž udržíte u konkrétnosti, snadněji celý problém vyřešíte, nebo se alespoň posunete někam dál.

Zpětná vazba

Důležitou součástí každého rozhovoru by měla být zpětná vazba. V některých situacích je potřeba jednat raději s pochopením, než začít obviňovat. Může se totiž stát, že nás partnerovo sdělení popudí, rozhodně však není vhodným řešením začít ho obviňovat, že to není pravda a podobně. Raději mu řekněte, proč to vidíte jinak a jak se ohledně této situace cítíte. Díky tomu totiž vznikne prostor k dalšímu řešení, namísto toho, abyste vše utnuli, či v horším případě hnali k hádce. Rozhodně byste se však neměli bát dávat i pozitivní zpětnou vazbu, na to totiž mnohdy zapomínáme.

Pokud váš aktuální vztah skřípe, prvním krokem k záchraně by měl být důkladný rozhovor, ve kterém odhalíte problém a zjistíte možnosti řešení. Pak už záleží jen na vás, jak se k řešení postavíte.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku