Cesta do Chorvatska přes Maďarsko

0

Chystáte se letos na dovolenou k moři a rozhodli jste se, že pojedete vlastní trasou svým vlastním autem do Chorvatska? Je mnoho cest, které vedou do této sluncem zalité země, my si vybrali tu, která vede přes Maďarsko. Na co si dát pozor a jaké jsou poplatky?

Do Maďarska přes Slovensko

Trasa do Chorvatska přes Slovensko je ideální hlavně pro ty, kteří mají ke Slovensku nejblíže – což je z Moravy. Ihned po příjezdu na Slovensko je třeba si zakoupit dálniční známku (můžete tak učinit již z domu online). Nelekejte se, na Slovensku fungují známky elektronické, kdy pouze nahlásíte na benzínové pumpě číslo SPZ značky a na jakou dobu má mít známka účinnost. Pro obyčejné osobní vozidlo do 3,5 tuny známka vychází na 14 dní 10 Euro – v přepočtu asi 255 Kč. Dále je možno si koupit známku měsíční za 14 Euro – asi 358 Kč.

Maďarsko

Z Bratislavy sledujte informační tabule, které vás navedou k městu Györ do Maďarska. Cesta z Brna do Bratislavy trvá asi 80 minut. Z Bratislavy se dostanete ke slovensko-maďarské hranici k městu Mosonmagyaróvár. Nezapomínejte ani na maďarskou dálniční známku, která je taktéž v elektronické podobě, 9 dní vás vyjde asi 250 Kč.

Pokud chcete ušetřit, vydejte se směrem k městu Czorna, kde vás čekají dva kruhové objezdy – na každém z nich odbočte k městu Szombathely po silnici 86 / E65. Toto město projeďte a vydejte se k městu Körmed, projedete kolem města Rédics, které se nachází nedaleko hranic se Slovinskem. Cesta ze Slovenska do Maďarska trvá asi 40 minut a je dlouhá asi 42 kilometrů.

Slovinsko

Než se dostanete do své oblíbené destinace, čeká vás ještě jeden stát, kterým musíte projet a tím je Slovinsko. Můžete si vybrat, zda za kousek dálnice zaplatíte dálniční známku, která na 7 dní vychází na 15 Euro – musíte počítat však s tím, že si na zpáteční cestě budete muset známku zakoupit znovu. Většina lidí volí raději cestu vnitrozemím a dálnici objede. Od hranic směřujte k městu Lendava. Tato projížďka je opravdu krátká a v Chorvatsku budete za moment.

Chorvatsko

Jakmile se dostanete k hranicím Slovinska s Chorvatskem, pokračujte přes Mursko Središce až k mýtné bráně, kde si musíte vystát zaplacení chorvatského poplatku – ten platíte i při cestě zpět (asi 200 HRK – letos jsou poplatky dražší až o 10 procent). Jakmile projedete bránou a váš cíl je například město Split, vydejte se na jih po dálnici A1.

Celá cesta z Bratislavy do Splitu trvá asi 9 hodin a je dlouhá cca 800 kilometrů. Nezapomínejte si při cestě zastavit a odpočinout, zvláště, když jste se vydali na tu nejjižnější část Chorvatska.

Autor

Komentáře k článku