Česnek a cibule – aromatická přírodní léčiva

0

Česnek i cibule nechybí v žádné kuchyni. Jde o základní surovinu, kterou používáme při vaření, dušení, pečení, grilování. Propůjčují jídlům nezaměnitelnou chuť a aroma. S oblibou se do různých pokrmů používají i v syrové podobě, což je úplně nejlepší.

Nedojde tak ke zničení veškerých zdraví prospěšných látek a mimo chuti si tělo vytáhne i látky, které jsou léčivé. Obě tyto potraviny česnek a cibule se užívají od pradávna v souvislosti s nachlazením. Už naše babičky dělávaly cibulové obklady na chodidla, hrudník, cibulový sirup, čaj a stejně tak oblíbený je i česnek.

Cibule

Cibule brzdí množení bakterií, dodává tělu vitamíny a usnadňuje vykašlávání. Je účinnou, levnou a hlavně přírodní pomocí při nachlazení. Působí jako přírodní antibiotikum bez vedlejších účinků. Mimo to obsahuje vitamín C, který je důležitý pro posílení obranyschopnosti těla. Dále pak vitamíny skupiny B, které udržují zdravý nervový systém. V cibuli se nachází také flavonoidy, které působí jako antioxidanty a mají tu moc předcházet některým nádorovým onemocněním (především střeva, hrtan, vaječníky). Konzumace cibule přes její zápach i slzy stojí za to! Posiluje srdce, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje pružnost cévních stěn, výtečná je pro ženy v období menopauzy, podporuje zdraví kostí (prevence osteoporózy).

Česnek

Česnek je dalším přírodním lékem, který stojí pár korun a nemá vedlejší účinky. Mimo to, že má moc léčit je výtečné, aby se objevoval v jídelníčku pravidelně, jako prevence proti řadě zdravotních neduhů. Má antibakteriální a antivirové účinky, ředí krev, snižuje vysoký krevní tlak, léčí kožní infekce (mykóza, opar apod.), posiluje nehty, podporuje růst vlasů, odstraňuje alergie, snižuje cholesterol, chrání před vznikem cukrovky, účinný je proti kuřím okům a bradavicím. Odstraňuje přecitlivělost, úzkost, zlepšuje náladu a funkce mozku, působí i afrodiziakálně. Pomáhá se snižováním váhy a zpomaluje stárnutí.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku