Bylinky proti kašli – Jak vyrobit sirup

0

Na výrobu sirupu, proti kašli je potřeba sušené nebo čerstvé bylinky. Pro tento účel se hodí: meduňka, jitrocel, máta, kozlík, mateřídouška, ale i další bylinky. Buď si je můžete sami doma usušit, nebo se dají sehnat v lékárně či jiné prodejně s bylinkami. Před 200 a více léty se léčili lidé pouze pomocí bylinek. Opět se mnoho z nás k této staré moudrosti vrací a využívá k léčení i prevenci přírodní prostředky.shutterstock_103070510

Léčivé účinky bylinek

Je prokázáno, že některé rostliny mají ohromnou schopnost léčit. Sloužit mohou i jako podpůrná léčba ke klasické medicíně. Bylinky nevyužíváme pouze pro jejich nezaměnitelnou chuť a aroma v kuchyni, ale hlavně na různé zdravotní problémy. Počínaje kašlem a nachlazením, až po antibakteriální vlastnosti či zlepšení trávení. K bylinkám bychom se neměli uchylovat pouze v době, kdy je nám nejhůř. Užívat bychom je měli už jako prevenci. Vždy pamatujeme na doporučené dávkování. Bylinky se dají pěstovat na zahrádce, ale i doma v truhlíku, kdy máme možnost je mít vždy čerstvé na dosah ruky. Čerstvé bylinky mají většinou silnější účinky než ty sušené. Dnes přinášíme recept na sirup proti kašli.

Bylinkový sirup na kašel

  • 1 l studené vody
  • 1 kg cukru
  • 200g čerstvých bylinek – mohou být i sušené
  • 1 ks citrónu, který bude bez chemického ošetření

Postup zhotovení

Slijeme bylinky studenou vodou, přidáme na kolečka pokrájený citron a necháme luhovat během noci. Ráno tuto směs přecedíme. Přidáme kilo cukru na litr vody a přivedeme k varu. Vodu dále nevaříme a odstraníme z ohně. Když má tekutina konzistenci sirupu, nalijme do předem připravených sklenic. Jestliže není sirup dost hustý, opakujme postup – přivedeme do varu a odstavíme. Tento postup je možné i několikrát opakovat nebo přidat cukr. Sirup uchováváme v temnu a chladu. Po otevření skladujeme v lednici, aby nepodléhal zbytečně kvašení. Takto připravený čistě mátový sirup je možné používat během letních měsíců s perlivou vodou. Získáme tak lahodný a osvěžující nápoj. V zimě se pak hodí do čaje nebo po lžících, jako pomocný prostředek proti kašli.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku