Afty: jak se těchto bolestivých vředů zbavit?

0

Afty, bolestivé vředy v ústech, které umí překvapit v tu nejnevhodnější dobu zná snad téměř každý. Za jejich výskytem stojí oslabená imunita, špatná hygiena dutiny ústní nebo také stres či menstruace. Poradíme vám hned několik účinných triků, jak se jich rychle můžete zbavit.

Voda

Hydratace je klíčem k úspěšnému boji proti bolestivým aftám. Nedostatečný pitný režim je jednou v hlavních příčin, proč se afty objevují. Snažte se za den vypít alespoň 8 sklenic vlažné vody, abyste afty zklidnila.

Sůl

Ano, sůl je největším strašákem při výskytu aft v ústech, ale věřte, že s nimi zatočí raz dva. Pokud jsou afty teprve v začátku, naneste špetku soli přímo na bolestivé místo. Jestliže jsou už rozjeté a velké, několikrát za den si ústa vyplachujte roztokem teplé vody a soli.

Jedlá soda

Jedlá soda je známá tím, že zabíjí nežádoucí bakterie a neutralizuje pH úst. Smíchejte lžičku jedlé sody s několika kapkami vody, dokud nevznikne hustá pasta. Poté ji naneste na postižené místo a nechte působit asi 5 minut. Následně ústa důkladně vypláchněte.

Med a kurkuma

Mezi další domácí pomocníky patří med a kurkuma. Smíchejte čajovou lžičku kurkumy s lžící medu – a tuto pastu aplikujte na bolestivé místo. Zpočátku zacítíte štípání s mírným pocitem znecitlivění, ale reakce by měly pomalu ustupovat. Opakujte každé tři hodiny.

Rajčatová šťáva

Rozmixujte pár rajčat a šťávu přeceďte. Následně si touto čerstvou šťávou z rajčat vyplachujte ústa každé tři hodiny. Kyselina obsažená ve šťávě z rajčat zničí všechny bakterie přítomné ve vašich ústech a zabrání další šíření aft v ústech.

A jak k aftám přistupujete vy? Máte nějakou speciální vychytávku, která se vám osvědčila? Nebo patříte mezi ty šťastné, kterým se afty obloukem vyhnuly?

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku