6 časných příznaků rakoviny prsu, které lze velmi snadno přehlédnout

0

Rozpoznání časných příznaků rakoviny prsu je klíčové. Čím dříve identifikujete problém a začnete s léčbou, tím větší je šance na úplné uzdravení. Příznaky mohou u každého člověka vypadat jinak, liší se i v závislosti na typu rakoviny. Existuje několik symptomů, na které byste si měla dávat pozor, pokud se bojíte, že by se u vás rakovina prsu mohla objevit.

Výsledky mamografu

Mamograf je běžný screeningový nástroj, který využívá nízké dávky rentgenového záření k detekci známek rakoviny prsu. Dokáže odhalit rakovinu u velké většiny lidí, a to i pokud zatím není patrná bulka v prsu. Díky tomu jde o velmi účinnou metodu.

Mamografy také pomáhají odborníkům odhalit další příznaky rakoviny prsu dříve, než se objeví zjevnější změny. Může jít o kalcifikace, což jsou drobné usazeniny vápníku v prsní tkáni, abnormální tkáňové útvary a deformace prsní tkáně. Tyto příznaky nebývají dostačující k potvrzení diagnózy rakoviny prsu, ovšem na základě výsledků z mamografu lze doporučit další vyšetření. Proto je důležitá prevence.

Znatelné bulky

Bulka v okolí prsou je jedním z nejvíce zmiňovaných příznaků. Přesto ji však lze velmi snadno přehlédnout. Proto jsou doporučována pravidelná samovyšetření, které byste neměla podceňovat. Hmatatelné bulky jsou u mladých žen jedním z často přehlížených příznaků. Mohou být mylně považovány za fibrocystické změny – nerakovinné změny, ke kterým dochází obvykle v důsledku hormonálních změn během menstruačního cyklu.

To může ztížit vlastní a klinické vyšetření, protože si můžete myslet, že nová bulka představuje cystu nebo normální změnu v prsní tkáni. Pokud však existující bulka po další menstruaci nezmizí, nechte si ji zkontrolovat.

Změna tvaru prsou

Přirozeně se tvar prsou časem změní. V průběhu let je změna tvaru přirozená, zvláště po těhotenství či kojení. Pokud však ke změnám došlo náhle a nezdá se, že by souvisely s menstruačním cyklem, změnou váhy, či těhotenstvím a kojením, je třeba promluvit si s lékařem. Může jít o nenápadný důlek, změnu kontury prsu či otoky. Tyto změny jsou zjevnější postupem času, kdy se rakovina rozvíjí.

Změny na bradavkách

Dalším častým příznakem rakoviny prsu mohou být určité změny na bradavkách. Často jde například o vpáčené bradavky, změnu směru, různé důlky a podobně. Objevit se může také zánět, šupinatá kůže, svědění a pálení.

Abnormální výtok z bradavek je další věc, které byste měla věnovat pozornost. Pokud k výtokům dochází po těhotenství, je to přirozené. Ovšem v ostatních případech jde o potenciální důvod k obavám. Zejména, pokud je výtok krvavý, vytéká pouze z jedné bradavky či vytéká zcela samovolně.

Změny na kůži

I když tyto příznaky nejsou tak časté, mohou indikovat rakovinu prsu. Jde o změnu barvy prsů, otoky, či zduřené lymfatické uzliny v podpaží. Tyto příznaky mohou být spojeny se zánětlivým karcinomem prsu. Symptomy jsou matoucí, mnohdy jsou mylně považovány za příznaky infekce. Dalším příznakem může být patrná změna textury prsou pod kůží.

Bolest a tíha na prsou

Ačkoli rakovina prsu většinou nezpůsobuje bolest, jde o možný příznak. Pocit bolesti a tíhy na prsou jsou potenciálními ranými příznaky, často jsou přitom přehlíženy a ignorovány. Pokud se u vás objeví náhlá bolestivost v konkrétním místě prsu, je třeba provést vyšetření pro vyloučení rakoviny prsu. Zejména pokud bolest přetrvává. I tyto příznaky jsou spojovány se zánětlivým karcinomem prsu.

Příznaky rakoviny jsou poměrně nenápadné a lze je snadno přehlédnout. Proto je důležité nepodceňovat preventivní vyšetření a samovyšetření. Věnujte pozornost svým prsům – můžete tak včas odhalit příznaky a díky tomu brzy začít s léčbou. Zvyšuje se tak šance na úplné uzdravení.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku