5 tipů jak se porvat se strachem z létání

0

Obavy z létání má mnoho lidí. Ovšem strach jako takový může mít různou intenzitu. Rozhodně se není za co stydět. Podle psychologů je to fobie, jako každá jiná a může mít různé příčiny.

Nezřídka bývá strach z létání vyvolán v kombinaci s klaustrofobií (strach z uzavřených prostor) nebo akrofobii (strach z výšek). Tak či onak je strach z létání považován za symptom, tudíž se jej dá zbavit silou vůle. Strach jako takový má mnoho podob a stádií, mohou se dostavit fyzické zdravotní potíže, panický záchvat či zvracení. Už právě proto je dobré se strachu postavit a nenechat ho vyhrát. Dnes vám přinášíme 5 tipů, jak se strachu postavit čelem a pokusit se jej přemoci.

Trénujte správné dýchání

Přiznejte si, že máte strach a namísto ustupování se mu postavte čelem. Základem jsou dechová cvičení, protože právě závratě a nevolnosti na zvracení bývají vyvolány zrychleným dechem kvůli panice.

Myslete na něco příjemného

Před letem je vhodné popíjení bylinkového čaje (meduňka nebo jiný uklidňující čaj) a správná motivace. Představte si cíl vaší cesty – krásná dovolená, zajímavá pracovní příležitost, milované osoby, které letíte navštívit. Doporučováno je také před cestou cvičení jógy.

Dopřejte si pohyb

Během letu nemusíte sedět, jako přikovaní. Týká se to jen startu a přistání. Během letu je povoleno se projít po letadle (třeba na toaletu). Díky pohybu také hrozí mnohem menší riziko žilní trombózy. Snažte se protahovat a masírovat končetiny. Existují i snadné cviky, které lze během letu provádět.

Žádné tlumící léky

Během letu rozhodně neužívejte žádné prášky na spaní. Přestože by vám mohly na chvíli pomoci, mohou být nebezpečné. Právě pod vlivem tlumících léků nereaguje tělo přirozeným způsobem a právě předlouhý spánek by mohl způsobit žilní trombózu, kterou jsme zmínili výše. Prášky vás strachu rozhodně nezbaví!

Žvýkačky a bonbony

Strach z létání může být zapříčiněn rovněž obavou z nepříjemných pocitů, jako je zaléhání či bolest v uších, knedlík v krku. S těmito příznaky pomohou žvýkačky nebo gumové bonbony, které se dají sehnat na letišti i přímo v letadle. Rovněž nezapomínejte pít dostatečné množství tekutin, protože v letadle je vzduch sušší a může způsobovat pocit sucha v ústech, nose i očích.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku