Vyvracíme 3 nejčastější mýty o oblékání dětí v zimě!

0

Často nás tak oblékali naši rodiče a my jsme zvyky jednoduše přebrali. I v oblékání ale přišlo spoustu nových trendů a to, co bylo nejlepší kdysi, už dnes může být nahrazeno něčím efektivnějším! Pojďme se podívat na tyto tři zvyky v oblékání dětí v zimě a trošku se nad nimi zamyslel.

Kombinéza je nejlepší volba (ale jak pro koho)

Ano, kombinéza je určitě dobrou volbou, ale jen pro opravdu malé děti, které více lezou, než chodí a které zatím vykonávají potřebu do plenek. Pokud už se snažíte zahájit nácvik chození na nočník, je kombinéza naopak tou nejhorší možnou variantou, protože než dítě dokážete vysvléknout, bude dost možná po všem. Velkou nevýhodou je také fakt, že budete muset svléknout dítě celé a v opravdu chladném počasí velmi rychle prochladne. U chlapců je kombinéza ještě relativně v pořádku, holčičky ale určitě vybavte spíše dívčí bundou a kalhotami. Chcete-li dítě vést k samostatnosti, měli byste vždy dbát i na to, aby se samo dokázalo svléknout a vykonat potřebu. V kombinéze to určitě nedá. No jen si zkuste představit sami sebe v kombinéze. Že byste to přírodě dost možná bez pomoci sami nezvládli?

Do sněhu stačí obyčejné sněhule (ale jen na chvíli)

Pohyb na čerstvém vzduchu by měl být součástí každého dne u dětí i dospělých. Pokud s touto myšlenkou souzníte, bude potřeba děti řádně vybavit i na pořádnou zimu, bláto a sníh. Vydáváte-li se na dvacet minut denně do parku, dost možná si vystačíte s levnými sněhulemi. Berete-li ale pohyb venku odpovědněji, sáhněte po pořádných zimních botách. Nabízí se spoustu bot pohorkového typu s vyvýšeným límcem a stahovacími elastickými gumičkami okolo chodidla a lýtka či kotníkové boty na suchý zip s kožíškem. V takovýchto botách bude mít dítě nohu pevně fixovanou a nebudou mu kazit klenbu a styl chůze nekvalitní sněhule, v nichž noha zpravidla neustále lítá nahoru a dolu.

Studené ruce znamenají, že je dítěti zima (anebo ne?)

„Máš studené ruce, obleč se!“ Kolikrát jste tuhle větu zaslechli na dětském hřišti? A přitom je to nesmysl. Studené dlaně ani zdaleka nemusí znamenat, že je dítěti zima. Zkuste s dítětem možná normálně promluvit, než na něj v dobré víře začnete navlékat dívčí či chlapeckou bundu. Dítě, s nímž se už dokážete domluvit je většinou samo schopno poznat pocit chladu a sdělit vám jej. Pokud se s vašim batoletem či miminkem ještě nedomluvíte, je mnohem efektivnější zkoušet teplotu pokožky za krkem nebo na trupu. Až pokud bude v těchto místech dítě na dotek studenější, přioblékněte jej.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku