Výhody a rizika chození naboso

0

U nás je zvykem nosit obuv vždy a všude. Má to své opodstatnění. Obuv chrání před poraněním nohou, mrazem či rozpáleným chodníkem. Boty však mohou také tlumit nárazy, fixovat kotníky, být zajímavým módním doplňkem.

Přesto už každý zažil situaci, že si s chutí obuv sundal, aby ulevil svým nohám a kráčel bosky. Ať už po měkoučké trávě nebo pláži. Je všeobecně známo, že se chození naboso vřele doporučuje. Existují dokonce organizace, které provozují a organizují bosou turistiku. Ovšem chození naboso přináší i zdravotní rizika. Jaké výhody a nevýhody má chození naboso si prozradíme v dnešním článku.

Výhody chození naboso

Výhod existuje pestrá škála, neboť právě na chodidlech máme různé body, které když se stimulují, povzbuzují určité orgány. Proto se doporučuje chůze po šiškách, písku, hlíně, kamíncích, štěrku, ale i hladkém chodník, trávníku. Každý povrch má něco do sebe. Chůze naboso zajišťuje lepší prokrvení končetin, posiluje imunitu, zlepšuje psychickou odolnost, odbourává stres, uvolňuje. Takový blízký kontakt s přírodou je balzámem pro duši.

Nevýhody chození naboso

Chození naboso je nebezpečné pro diabetiky, protože v případě poranění se rány těžko hojí. Při neopatrnosti hrozí poranění – šlápnutí na sklo, ostrý kámen, bodavý hmyz, nedej bože jedovatého hada v trávě. Pokud budete kráčet městem po uklízeném chodníku, není to také žádná výhra. Bakterie číhají všude a zejména na takovém městském chodníku. Stačí drobná ranka a je zaděláno na zdravotní malér. Vhodné to není ani pro lidi se zborcenou poškozenou nožní klenbou. V takovém případě může být chůze naboso bolestivá a značně nepříjemná. A lidé trpící na časté záněty by měli vyčkat na teplejší počasí.

Chodit či nechodit boso?

Chůze naboso se nedá praktikovat vždy a všude, a to ani v barefoot obuvi, která má extra tenkou podrážku. Když už chůze naboso, tak v těch případech, že jste zdraví, máte v pořádku nožní klenbu a budete kráčet po ověřeném terénu s nejvyšší opatrností. Například u vás na zahrádce (ale i tak hrozí, že třeba stoupnete na včelu). Po pláži nebo chodníčku u rodinného domku. Jestli skutečně, ale skutečně toužíte po zdravém chození naboso, můžete si vyrobit i vlastní předem připravenou dráhu – vysypanou pískem, oblázky, vystlanou trávou. Mnohdy stačí bedýnka metr na metr a v ní přešlapovat.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku