Vybíráme rozkládací jídelní stůl

0

Mimořádně praktickým kusem nábytku v domácnosti je bezesporu rozkládací jídelní stůl. Většinu času nezabírá zbytečně místo, ale pokud je potřeba, pohostíte u něj i tu nejširší rodinu. Při výběru masivního jídelního stolu si dejte na čas. Pečlivě zvažte důležitá kritéria, abyste z výběru později nebyli zklamaní a nemuseli se u stolu mačkat. Poradíme vám, na co se zaměřit.

Jídelní stůl

Jídelní stůl

Počet míst u stolu rozhoduje o jeho délce

Prvním důležitým faktorem, který rozhoduje o celkové velikosti jídelního stolu, je počet osob, které budou u stolu trávit čas pravidelně. Na jednu osobu počítejte s minimálně 60 cm délky stolu. Pohodlí je vždy až na prvním místě, a tak v případě, že u stolu hostíte statné dřevorubce, volte spíš více než méně. Naopak tomu bude u rodin štíhlíků. I přes to by šířka místa u stolu pro jednoho měla být minimálně 50 cm.

Nezapomeňte propočítat i počet míst k sezení při rozložení stolu. Platí zde stejná pravidla. Berte v úvahu také šířku a umístění nohou. I ty mohou výrazně ovlivnit délku masivního jídelního stolu a počet míst k sezení.

Dosáhněte na slánku

Pokud si každý jedlík u stolu bez obtíží podá slánku z jeho středu, je hloubka stolu tak akorát. Zpravidla by neměla přesáhnout 70 až 85 cm do středu stolu. Pokud máte možnost vybírat z dominantních masivních stolů velkých až obrovských rozměrů, s hloubkou si vůbec nelamte hlavu. V takovém případě budete mít slánek určitě více.

Masivní jídelní stůl Hana

Masivní jídelní stůl Hana

Kruhové rozkládací stoly do velkých jídelen

Líbí se vám kruhové stoly? Tak to na všechny předchozí poučky zapomeňte. U kruhového stolu platí, že ke stolu o průměru cca 100 cm posadíte pohodlně 3 strávníky. Na další dva je potřeba přičíst vždy 25 cm.

Přišli vám hosté? I kruhový stůl můžete rozložit. V takovém případě záleží na délce přídavné desky, kolik hostů ke stolu pohodlně posadíte. Počítejte opět s minimální délkou 50 cm na jednoho hosta na každé straně stolu.

Rozkládací stoly na míru vaší rodině

Neradi vybíráte podle rozměrů? Přesně na to truhláři z Rott design mysleli. A proto ve své nabídce nemají jen pár standardních rozměrů, ale celou řadu délek a šířek u všech typů jídelních stolů. Stačí si jen vybrat takový rozkládací jídelní stůl, který se hodí do vaší jídelny, dřevo, které ladí s vaším interiérem a mistři stolaři už vám poradí, jak velký by váš nový stůl měl být, abyste u něj rádi trávili čas se svou rodinou i se všemi milými příbuznými.

Autor

Komentáře k článku