Výběr ideálních hraček pro miminka – nepodceňte bezpečnost a vybírejte dle věku

0

Miminka jsou obvykle plná zvědavosti a touží objevovat svět. Neustále se učí a rozvíjejí prostřednictvím interakce s okolním světem. Výběr správných hraček pro vaše miminko proto není jen o tom, co se vám líbí a připadá vám roztomilé, ale také byste měli myslet na to, co pomůže miminko správně rozvíjet.

Bezpečnost především

Při výběru hračky pro miminka je nejdůležitější bezpečnost. Ujistěte se, že hračky odpovídají věku, jsou odolné a neobsahují malé části, které by mohly děti vdechnout. Zejména plyšáci mohou mít oči nebo jiné části z drobných plastových komponentů, které přestavují velké nebezpečí. Vyhněte se hračkám s ostrými hranami, volnými provázky nebo toxickými materiály.

Smyslová stimulace

Děti se rodí s pozoruhodnou schopností přijímat smyslové informace z okolí. Hračky, které zapojují jejich smysly – zrak, zvuk, hmat, chuť a čich – mohou významně napomoci jejich vývoji. Pro nejmenší je zásadní hmatová a sluchová stimulace, postupně pak miminka stále více zapojují také zrak. Skvělou volbou tak mohou být hračky vydávající zvuky, obrázkové knihy a měkké hračky v kontrastních barvách.

Sociální a emocionální vývoj

Hračky mohou hrát roli také při podpoře sociálního a emocionálního vývoje dítěte. Měkké hračky, jako jsou plyšáci, poskytují pocit bezpečí a pohodlí a podporují emocionální pohodu.

Panenky a maňásci zase zlepšují představivost a pomáhají dětem poznávat své emoce a hlouběji zkoumat vztahy. Zapojte se do hraní i vy a ukažte miminku, jak může hračky samostatně zapojovat do svých aktivit.

Vyhněte se nadměrné stimulaci

Hračky, které dovedou působit na smysly, jsou sice cenné, ale je důležité najít rovnováhu, aby miminko nebylo až přespříliš stimulované. Pokud je smyslových podnětů příliš mnoho, mohou být miminka přetížená, unavená a plačtivá. Pořiďte tedy hračky, které lze snadno vypnout nebo nastavit na nižší intenzitu, abyste jim poskytli i tolik potřebné chvíle klidu.

Zdroj náhledové fotografie: unsplash.com

Autor

Komentáře k článku