Urban gardening: Moderní trend, který vnáší zeleň do měst

0

Pojem urban gardening je užíván k označení pěstování rostlin uprostřed města. Jednat se může o různé rostliny – bylinky, okrasné rostliny, ovoce i zelenina. Podstatou je, že o tuto zahrádku se starají obyvatelé. Založit si tak můžete svou vlastní či komunitní.

Balkón a urban gardening

Jestliže máte balkon, toto pěstování pro vás bude hračka. Abyste ušetřili místo a mohly tak pěstovat více rostlin, zvolte vertikální způsob pěstování. To znamená, že květináče budete umisťovat do výšky. Vyberte proto zeď natočenou ke slunci.

K té můžete postavit vlastnoručně vyrobenou pěstírnu z europalet či zakoupit závěsné systémy. Květináče pak umísťujte na zeď, ovšem nepodceňujte jejich velikost, aby rostliny měli vhodné podmínky pro růst. Vhodné jsou hlavně bylinky, ovšem vypěstovat takto zvládnete i některé druhy zeleniny či ovoce.

Parapet

Jestliže nemáte balkon, rozhodně to nemusí být důvodem, proč by tento druh zahradničení nebyl pro vás. Ačkoliv parapet nabízí poměrně omezené místo, i přesto na něj lze umístit několik rostlin. Je však třeba vše pečlivě naplánovat. Nejprve proto zvažte, jaké rostliny chcete a do jakých nádob je dáte. Na oknech využijete samozavlažovací truhlíky, pro převislé druhy rostlin jsou pak vhodné závěsné nádoby, které lze připevnit na okenní parapet.

Komunitní zahrady či vnitroblok

Jestliže u domu máte vnitroblok, pak máte příležitost pro pěstování přímo před sebou. Domluvte se proto s majitelem a dalšími nájemníky, zda souhlasí se založením společné zahrádky. Můžete tak získat mnoho rostlin, zeleniny i ovoce, a navíc si vytvoříte nová přátelství. Jestliže nemáte tuto možnost, stále lze využít komunitních zahrad, které vznikají ve větších městech. Pronajmete si svůj prostor, kde poté můžete pěstovat cokoliv chcete.

Urban gardening je skvělým koníčkem. Nabízí mnoho příležitostí, jak trávit svůj volný čas, navázat kontakty a získat přitom domácí chutné plodiny či bylinky.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku