Trápí vás pásový opar?

0

Co je to

Pásový opar je boletivé virové onemocnění. Na vzniku oparu se nejvíce podílí slabá imunita, ale spustit ho může často i stres, šok, úraz či porucha výživy. Pásový opar se vytvoří seskupením  puchýřků v ohraničených pásovitých ložiscích. Jde vlastně o vnější projev zánětu nervu.

Inkubační doba je 7 – 14 dní . Období nakažlivosti bývá zhruba 1 – 2 dny před prvními příznaky a maximálně 5 dní po objevení puchýřků (po jejich zaschnutí).

opar

Jak se mu můžeme vyhnout

Posilujte obranyschopnost! Nejdůležitější část, díky které  máte z části vyhráno nebo alespoň minimalizujete riziko nakažení. Posílení obranyschopnosti je hlavně v omezování únavy, stresu, v příjmu kvalitní vyvážené stravy, častém pobytu na čerstvém vzduchu, otužování.K zlepšení imunity můžeme také používat přírodní produkty. Např. Echinaceovy kapky,rakytníkový sirup, extrakt z jader červeného grapefruitu, důležitý je příjem vitaminu C (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny než z potravinových doplňků).

Příznaky a projevy pásového oparu

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání, pnutí v místě, kde se zhruba do 2 dnů začínají objevovat červené skvrnky, které postupně vystupují a v jejich středu se začíná objevovat čirá tekutina. Vzniká puchýřek, tekutina v něm postupně žloutne a kalí se, puchýřek zasychá, mění se ve stroupek, který se odlupuje.

Nejčastěji  je zasažen hrudník, bedra, obličej v okolí očí. Ale prakticky se může objevit kdekoliv na těle. V případě onemocnění pásovým oparem trpí nemocný  celkovou schváceností, malátností, slabostí, zažívacími potížemi, teplota se objevuje někdy (horečka u tohoto onemocnění není obvyklá).Časté je také zduření místních lymfatických uzlin.

Jak léčit

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve od prvních příznaků (nejlépe do 3 dnů). Obvyklá léčba trvá  5 – 7 dní.K léčbě se většinou předepisují obvykle analgetika a protizánětlivé léky.

Virostatika se podávají buď v tabletkách nebo v infuzích (nitrožilně). Nejčastěji se používají virostatika s účinnou látkou aciclovir (Zovirax, Herpesin, Provirsan), jinou možností je látka valaciclovir (Valtrex)

Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají jen u starších či oslabených lidí jako prevence sekundární bakteriální infekce, která by u takového pacienta mohla nepříjemně zkomplikovat léčbu.

Někdy bývá doporučováno zvýšit příjem vitaminu B (ačkoliv účinnost vitaminů na léčbu pásového oparu nebyla s jistotou prokázána).

Autor

Komentáře k článku