Tipy a triky jak zredukovat chuť na sladké

0

Je libo punčový řez, větrník, věneček nebo rovnou celou oříškovou čokoládu? Tu a tam dostane chuť na sladké každý. Pokud je to jednou do týdne a stačí nám ke spokojenosti drobná sladkost, pak to není žádný problém. Horší je to v případě, že nás mlsná honí dnes a denně a není možné projít kolem cukrárny či pekárny a nic si nekoupit.

Chceme-li dostat naše chutě pod kontrolu, musíme nejdříve odhalit příčinu. Většinou se jedná o nutkání našeho těla dobít tímto způsobem energii. Tudíž největšími viníky jsou únava, stres a nedostatek spánku. Dalšími příčinami jsou nedostatek bílkovin a nadbytek sacharidů (protože cukry vyvolávají hlad po cukrech), což je takový začarovaný kruh – sladké vyvolá opět touhu po sladkém. A aby toho nebylo málo, může být příčinou i nedostatečný pitný režim a nepravidelná strava, kdy člověk nechá tělo vyhladovět, a to se pak snaží dohnat tento deficit tím, že máme chuť sníst všechno – i souseda. Příčinou chutí na sladké mohou být i plísně. Přemnožení kvasinek v těle způsobuje chutě na sladké, protože kvasinky se živí především cukry.

Jak zabránit chuťovým atakům?

Co tedy dělat, abychom se tomuto problému vyhnuli? Pravděpodobně už jste si odpověděli sami. Vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat a spát, dodržovat pitný režim, nenechat tělo vyhladovět a pravidelně jíst a dbát na dostatek bílkovin ve stravě. Rovněž zjistit, zda nejde o kvasinky: popraskané paty, plíseň na nohou, časté vaginální mykózy apod. Co když se přeci jen ty neovladatelné chutě dostaví?

Čím zahnat chuť na sladké?

  • Zahnat chutě na sladké můžete i zdravě. Mějte pro jistotu připravený tvarohový dezert, případně dezert z jogurtu. Stačí nějaké ovoce, jogurt a semínka nebo pár oříšků. Pokapejte medem a hurá zdravě mlsat.
  • Chuť na sladké můžete zahnat také popíjením čaje. Ideálně ovocný, ale výtečné jsou i některé druhy zeleného čaje. Samozřejmě bez přidání cukru!
  • Zkuste vypít sklenici čisté vody s citronem nebo šťávou z grapefruitu.
  • Čtvereček hořké čokolády. Mléčné se vyhněte obloukem. Hořká čokoláda má velmi mnoho zdravotních bonusů. Noste sebou jen kousek čokolády, aby vás to nelákalo sníst ji celou. Je zdravá, ale pouze v malém množství. Je totiž velmi kalorická. Případně si uvařte kakao. Lžičku kvalitního kakaa smíchejte s čtvrt lžičkou skořice a zalijte horkou vodou, ale ne do plna. Nechte si místečko pro kvalitní rostlinné mléko, třeba kešu. Nakonec vmíchejte na špičku lžičky kokosový olej a můžete potěšit chuťové pohárky, aniž by vás muselo kousat svědomí.
  • Koktejl z kefíru. Kefír je velmi zdravý a navíc pomůže zahnat choutky. Rozmixujte půl banánu, sklenici kefíru, špetku skořice a na špičku lžičky oříškové máslo. Takových dobrot existuje mraky. Najděte si zdravější alternativu mlsání.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku