Stres svědčí vašemu zdraví. Nesmí ho však být mnoho

0

Zejména v letošním zimním období je stresu kolem nás více než je možné unést. Psychikou se prolíná nejistota, deprese i další duševní problémy. Nebojte se stresu, ten vám zas tolik neubližuje. Klasický denní stres, který zažívá každý z nás, je vlastně zdraví prospěšný. Hlavní problém však nastává u takzvanému pasivního stresu.

Začátek roku je náročný

Na lidskou psychiku působí první měsíce roku velmi naléhavě. Toto tvrzení jen podtrhuje takzvaný Blue Monday, což je vědecky určený nejdepresivnější den roku. Ten je určený jako třetí pondělí v roce. To však neznamená, že překonáním lednových depresí je po všem. Psychicky náročné jsou i další týdny, dokud nepřijdou první sluneční paprsky a náznak jarního období.

Právě zimní období je plné mlhy, sychravého počasí a období temna. Ráno vstávat za tmy a vracet se z práce za tmy budí dojem, že z celého dne nemáte ani kousek hezkých zážitků. A pokud takové období trvá delší dobu, mohou nastoupit i špatné psychické stavy a deprese.

Stres každý den

Navíc žijeme ve velmi stresovém a hektickém období, které nám nedá vydechnout. Do stresu se můžete dostat během dne kdykoliv, a to se ještě ani nepodíváte na zprávy, které přináší jen depresivní a katastrofické informace. Ty rozhodně vaší psychické pohodě nepomáhají.

Každodenní stres je spojený s klasickým shonem v práci i mimo ni. Představte si vaše typické pondělí, kdy v práci jen zvoní telefony a přichází další a další úkoly, splnění všech pracovních povinností je v nedohlednu. Do toho vás po práci čeká rychlý nákup, zatímco se už blíží čas vyzvednutí dětí ze školy. Doma na vás čeká úklid, vaření, dělání domácích úkolů s dětmi a typický koloběh, který se zastaví až ve večerních hodinách.

Stres je zdravý

Přesně tento typ stresu, který vás vyburcuje také k aktivitě a vyšší kondici, je v podstatě pro vaše tělo zdravý. Aktivní stres ve vašem těle vyvolává hormonální látky, které podporují vaši imunitu a nutí tělo k tomu, aby bylo ještě více odolnější. Již pravěcí lidé při stresu z predátora potřebovali zvýšit vlastní kondici k tomu, aby stačili utéct.

Přesně tak řešíme situace i my v případě, že přijde stres. Máte hodně povinností v práci? Je třeba s nimi rychle zatočit a vyřešit je. Stresuje vás rychlý nákup a pochůzky po městě? Zřejmě ještě více přidáte na vlastním tempu, abyste všechno stihli.

Odpočinek je důležitý

Aby ale vaše tělo správně fungovalo v takových stresových situacích, musíte mu dopřát také úlevu a odpočinek. Čas na regeneraci je velmi důležitý. Jedině tak si vaše tělo opravdu odpočine a získá zpátky veškerou energii, kterou během každodenního stresu musí vynaložit.

Nestačí jen klasický spánek, který lékaři doporučují prodloužit až na 8 hodin každý den. K němu v případě velmi stresujícího týdne přidejte také skutečný relax, klid a pohodu během víkendu. Odpočívat můžete také aktivně, například na procházce v přírodě. Vašemu tělu i psychice se ale uleví například na wellness nebo při relaxační masáži. Dopřejte vašemu tělu odměnu.

Strašákem je pasivní stres

Pasivní stres se může často proměnit v úzkost a depresi. Proto jsou tyto psychické stavy velmi úzce spojené. Pokud je váš stres pasivní, znamená to, že při něm nevynaložíte žádnou další aktivitu. Látky, které se při stresu uvolní, nemají šanci se vyplavit nebo přeměnit na výkon. Dokonce se v tu chvíli ani nevytváří již zmíněné látky pro podporu imunity. Znamená to, že stresové látky v těle zůstávají a stávají se z nich toxiny, které naopak tělu škodí.

Pokud se tedy stresujete z pracovních úkolů, které nemůžete stihnout, pak na nich buď ihned začněte pracovat, nebo si z nich zkrátka přestaňte dělat hlavu. Stres, který nevede k výkonu nebo aktivitě, z nás dělá více úzkostné jedince, kteří si poté nedokážou poradit s dalšími problémy a všechny další stresové situace jen zvyšují psychické nepohodlí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku