Společenské zásady, co by měl každý rodič naučit své děti

0

Mezi generacemi panují značné rozdíly, co se konvencí a etikety týče. Dříve bývala dokonalá etiketa naprostým základem, dnes je již doba o něco uvolněnější. Vzdělávání dětí v těchto společenských dovednostech je však může posunout před jejich vrstevníky.

Pozor na sociální izolaci

Mnoho dětí tráví většinu času na digitálních přístrojích, což je jedním z důvodů, proč se jim příliš nedaří socializace v reálném životě. Je důležité, abyste je poučili o rozdílu mezi socializací v aplikacích sociálních médií a v reálném životě. Spojení prostřednictvím technologií funguje, nicméně nejlepší je osobní socializace. Kromě toho, že sociální interakce zabraňuje pocitu izolace, zlepšuje paměť a kognitivní funkce, zvyšuje potěšení a pohodu a může dokonce prodloužit život.

Pokud můžete, berte děti často s sebou kamkoli jdete. Ať už je to jenom „obyčejný“ nákup, nebo třeba společenská akce. Budou se tak účastnit společenských aktivit, které je v životě posunou zase o něco dále.

Jak si děti osvojí společenskou etiketu?

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak své děti socializovat:

Časté interakce se sousedy

Když potkáte někoho známého, přátelsky ho pozdravte jako projev úcty. Úcta k lidem v okolí je projevem velké skromnosti, což budou vaše děti vnímat a osvojí si to.

Drobné laskavosti

Gesta dobré vůle jsou něco, co udržuje společnost pohromadě. Stačí opravdu drobnosti, jako je otevření a podržení dveří, zvednutí předmětu, který někdo jiný upustí či puštění ve frontě před sebou někoho, kdo evidentně spěchá.

Říkejte děkuji

Děkujte všem kolem sebe, a hlavně svým dětem, za sebemenší drobnosti. Děti často zapomínají projevit vděčnost, i když ji třeba cítí. Nejde jen o to být zdvořilý, jde také o to vychovávat děti k tomu, aby si vážily přínosu druhých a respektovaly ho.

Zakrývání úst při kašli nebo kýchání

To, že jste rodina, ještě neznamená, že se v podobných záležitostech můžete doma chovat neformálně, protože děti se od svých rodičů neustále učí. Zakrývání při zívání, kašli a kýchání je naprostým základem etikety kdykoli a kdekoli.

Buďte dochvilní

Když se chystáte na dovolenou nebo na jakoukoli akci, vždy se snažte stanovit čas, kdy odejdete z domu. Učte své děti, jakou má čas hodnotu. Neodkládejte žádné schůzky a neberte je na lehkou váhu, protože přesně to se vaše dítě naučí, až vyroste. Dochvilnost je projevem úcty k ostatním. Navíc se naučí, jak zvládat přechody od jednoho úkolu k druhému.

Etiketa digitálních zařízení

Nepoužívejte telefon, když s vámi dítě nebo kdokoliv jiný mluví. Vyhněte se také jeho používání při společenských setkáních a u jídla. Při sociálních událostech míst či návštěvě kina si vypněte zvuky, nebo nechte pouze vibrace. Je důležité, aby děti pochopily etiketu používání mobilního telefonu, a nejlepším způsobem je, když jim ji předvedete.

Neskákejte do řeči

Při rozhovorech doma s dětmi a dalšími členy rodiny dávejte přednost střídání hovorů. Neskákejte do řeči a nepřerušujte druhou osobu v hovoru. Důležité je nechat druhou osobu přednést svůj názor a pozorně naslouchat. Pomůže to k větší zdvořilosti, porozumění a vytváření trvalých vztahů. Naučte své dítě trpělivě čekat na své.

Možná si to ani neuvědomujete, ale to, jak se chováte vy, neskutečně ovlivní chování a osobnost vašeho dítěte v průběhu jeho růstu, a bude to formovat jeho dospělou osobnost. Pokud chcete, aby bylo vaše dítě v životě úspěšné, určitě byste jim měli dát opravdu dobrý vzor, ze kterého budou celý život čerpat a vzpomínat, jak jste se v různých situacích, které jej potkají, zachovali vy.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku