Šperk jako nejlepší dárek: Naučte se vybrat skutečně kvalitní kusy

0

Šperky jsou skvělým dárkem nejen pro dámy, ale také pro pány. Jistě je to pozornost, kterou nikdo nepohrdne, a vyjadřuje skutečnou snahu potěšit a ohromit. Exkluzivní šperky ale nejsou zrovna levnou záležitostí, a proto je vhodné vybírat obezřetně, abyste se nenechali nachytat nějakými nekvalitními napodobeninami. Jak tedy poznáte luxusní šperky a na co se zaměřit?

Jak poznat pravost šperku?

V prvé řadě je vhodné doporučit nakupovat své šperky pouze u prodejců v obchodech, nebo šperkařských dílnách, které jsou registrované na puncovním úřadě. Tak budete mít jistotu, že prodej podléhá kontrole a nekvalitní nebo padělané zboží se k vám nedostane. Pravost samotného šperku pak můžete ověřit pomocí puncování značky. Jde o malý symbol na nějakém nenápadném místě šperku, který prokazuje jeho pravost. Dalším vodítkem je pak samotné ryzostní číslo. Obvykle se setkáte s čísly 585 označující 14 karátové zlato, nebo 750 u zlata 18 karátového.

Pánské šperky obvykle kameny nemívají, zato dámské šperky jsou docela typické tím, že je zdobí nějaký drahokam. Bohužel ověřit pravost kamene je pro laika dost složité. Jedinou jistotou je certifikát pravosti, který byste si měli při každém nákupu vyžádat. U diamantů bývá uveden brus, barva, kvalita, obvykle i rozměr a jeho celková váha. Ujistěte se, že všechny tyto informace jsou uvedeny a případně se ptejte, proč tomu tak není. Jinými prostředky nemáte možnost nepravý kámen odhalit, ale po čase se umělé kameny obnosí a ztratí lesk a třpyt.

Zaměřte se na detaily

U šperků hrají roli skutečné drobnosti. Když ověříte pravost šperku, je potřeba dívat se také na řemeslné zpracování šperku. Sledujte například to, jak je zpracováno zapínání, jak vypadají drobné detaily při okrajích šperku apod. Na pomoc si můžete vzít i šperkařský mikroskop, který vám pomůže vidět více. Dámské, pánské i dětské šperky jsou skvělým dárkem, ale nenechte se nalákat na nízkou cenu a raději volte osvědčenou kvalitu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku