Růst zubů u dětí: Jak toto období nejlépe zvládnout?

0

První zoubek je velkým milníkem v prvních měsících života miminka. Ovšem nadšení z této události může rychle pominout, jelikož i o první zuby je třeba správně pravidelně pečovat. Již od prvního zubu je třeba dětský chrup čistit. Jak zvládnout růst zubů u dětí?

Růst zubů

Příznaky růstu prvního zubu můžete u dětí pozorovat již od třetího měsíce, výjimkou však nejsou ani děti, u kterých se první zub neobjeví až do prvního roku.

  • Všechny zuby by se pak měly objevit zhruba do věku 2—2,5 let. To, zda dítěti roste zub, lze poznat podle několika příznaků.
  • Mezi ty patří citlivé dásně, slintání, tahání za ucho, ovšem i změny nálad, podrážděnost a pláč.
  • Toto období může být pro miminko i maminku poměrně náročné.
  • Abyste dítěti ulevila, je dobré podávat mu studenou vodu a ovoce či zeleninu, kousací hračky, které uleví dásním.

Důležitá je také psychická podpora – skvělé jsou koupele s následnou masáží pro uklidnění a dostatek pozornosti a rozptýlení.

Cukr v jídle

Zdraví zubů je důležité, a to i těch prvních. Proto je dobré omezit konzumaci jídla a pití s obsahem cukru během dne na minimum. To platí nejen pro sladkosti, ale také pro ovoce. To totiž obsahuje cukry a kyseliny, které mohou být pro zuby škodlivé. Proto byste měla omezit příjem ovoce na jeden kousek denně. Poškození zubů lze poměrně snadno předejít – je třeba zuby pravidelně čistit, alespoň po posledním jídle dne.

Čištění zubů

Zuby byste dítěti měly čistit každé ráno a večer. Vhodný je malý jemný kartáček a vhodná dětská pasta. Fluorid v zubní pastě je považován za prevenci zubních kazů, ovšem u malých dětí je problém, že pastu často polykají, což může mít nepříznivý vliv. Zubní pasty jsou proto rozdělovány podle obsahu fluoru, přičemž pro nejmenší děti je vhodný pasta s obsahem 250—500 ppm.

Péči o zuby není dobré podceňovat, obzvláště u malých dětí. Jestliže už si zuby zvládnou čistit samy, pořád je třeba hlídat, zda to dělají pravidelně a poctivě.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku