Rozchod – jak ho zvládnout?

0

Rozchod s člověkem, který je pro nás vším je velmi nepříjemná životní událost, kterou stále neumíme zvládat. Připravili jsme článek, který obsahuje tipy, jak se s rozchodem lépe vyrovnat, jak ho přijmout, i když počáteční dny jsou krušné pro každého z nás.

Nebraňte se podpoře druhých

Je dobré, aby vaše rodina, přátelé, známí a všichni kolem vás věděli, čím zrovna procházíte. Četné studie totiž prokázaly, že velká sociální podpora při nějaké osudové situaci vede k lepšímu duševnímu a fyzickému stavu – méně depresí a posttraumatického stresu. Naopak, omezte nějakou chvíli sociální život a buďte s těmi, kteří jsou připravení vám pomoci v těžké chvíli.

Projevte své emoce

Namísto toho, abyste se snažili rozchod a své pocity skrýt a navenek působili jako silná osoba, dovolte svým emocím se projevit. Omluvte se na den či dva z práce nebo ze školy. Připravte se na fáze, kterými prochází každý po těžkém rozchodu – popírání, hněv, vyjednávání, deprese a konečně přijetí faktu, že je konec. Projděte všemi fázemi, pusťte si klidně společné písničky, filmy, dívejte se na společné fotky, poplakejte si. Jakmile se dostanete do bodu, kdy přijmete tu skutečnost, že musíte jít dál, máte vyhráno.

Někdy pomůže i terapeut

Pokud kolem sebe nemáte člověka, který k vám projeví potřebnou empatii, není nič špatného na tom, abyste si našli terapeuta, který vás rád vyslechne a bude vám jakousi oporou.

Čerpejte z neúspěchu a ztráty

Buďte si vědomi toho, co cítíte a naučte se rozpoznat svou vlastní hodnotu. I když váš vztah nebyl to pravé ořechové delší dobu, přeci byly důvody, proč jste spolu zůstali tak dlouho. Proto berte rozchod jako další pozitivní zkušenost, díky které se posunete o krok dál.

Buďte trpěliví

Pokud máte chuť zvednout během doby „zotavení se z rozchodu“ telefon a setkat se se svým bývalým partnerem či partnerkou, nedělejte to. Vydržte a čas vám více pomůže zvládnout situaci, kdy se stejně jednou potkáte.

 

Autor

Komentáře k článku