Rady, jak být lepším rodičem a mít spokojené děti

0

Být dobrým rodičem je ta nejtěžší výzva, kterou vám může život přinést. Rodičovství jsou zkušenosti, které sbíráme celý život. Zároveň se také učíme od svých vlastních rodičů. Nicméně ti nejsou mnohdy nejlepšími vzory, a je těžké neopakovat jejich chyby. Co tedy můžete pro své děti udělat vy?

Chvalte své děti

Je běžné, že svým dětem dáváte určité úkoly. Vždy, když dítě splní, co jste mu zadali, jej nezapomeňte pochválit. Tak mu předáte sdělení, že jste spokojeni s jeho chováním. Buďte ale vždy konkrétní – nestačí jen říct „hodná holka“ či „šikovný kluk“. Buďte konkrétní. „Chválím tě, jak sis skvěle uklidil/a svůj pokoj.“ Dítko se tak bude příště snažit, aby slyšelo pochvalu znovu.

Buďte důslední

Pokud se děti nechovají tak, jak by měly, je to často z toho důvodu, že vyžadují pozornost. A právě i ta negativní pozornost je prostě pozornost. Vysvětlete jim jasně, co po nich chcete, a ve svém požadavku buďte důslední. Pokud je dítě vzpurné a prostě nechce dělat, co je po něm vyžadováno, dopřejte mu time out. Vysvětlete jim, proč je tak důležité to, co po nich chcete. Následně jim dejte čas na to, aby tyto informace zpracovali. Stačí 5 minut – následně si promluvte a ujistěte se, že dítko vše chápe.

Komunikujte

Pokud si myslíte, že má dítko nějaký problém, nebojte se komunikovat. Děti se budou muset do života naučit, jak řešit problémy samy. A to je dovednost, kterou si osvojí nejlépe v raném věku. Je důležité, aby se děti v raném věku naučily znát důsledky svých činů. Pokud dojde na problém, zkroťte své emoce, které by dítěti jen uškodily, ale spíše si v klidu sedněte a komunikujte. Nechte hlavně svému dítěti prostor, aby se vyjádřilo, a zapracujte na podstatě problému. Hlavně mějte na paměti, že křikem nikdy nic nevyřešíte.

Vztah rodič versus dítě je to nejkomplikovanější, ale zároveň i to nejkrásnější, co můžete v životě zažít.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku