Příčiny pálení jazyka – tento stav může být banalita, ale značit může i vážnější nemoc

0

Pálení jazyka je velmi nepříjemné a v životě tento stav zažije asi každý z nás. Podráždění jazyka může vyvolat jídlo či nápoje, ale může značit také zánět probíhající v těle a další problémy. Kdy se jedná o vážnější věc a kdy můžete být v klidu?

Co všechno pálení jazyka značí?

Tato obtíž může upozorňovat na nedostatek vitamínu B12 nebo železa v těle. Jednat se ale může i o poruchu tvorby slin, potravinovou alergii nebo zánět. Kromě toho ale někdy značí vážnější onemocnění, příznaky by se tak rozhodně neměly podceňovat. Zánět jazyka je obvykle tou nejčastější příčinou, mohou ho způsobovat bakterie – v tom případě se jedná o infekční zánět nebo na vině může být nedostatek slin a vitamínů, chudokrevnost, podvýživa či porucha vstřebávání živin – v takovém případě se jedná o neinfekční zánět.

Pozor na otoky

Záněty se obvykle projevují více různými způsoby najednou. Kromě pálení se může jazyk také zabarvovat, dostaví se brnění a většinou i silné zarudnutí. Dostavit se ale může i zvětšení jazyka a otok. Zánětlivé změny, které doprovází otoky, ale mohou být i životu nebezpečné, a proto není dobré je zanedbávat. Otoky mohou znesnadňovat dýchání, pokud se jazyk zvětší příliš, je nutný lékařský zásah, jinak hrozí až udušení.

Dobře schované nemoci

Pálení jazyka ale může upozorňovat také na jiné vážnější onemocnění. Na vině může být:

  • cukrovka,
  • syfilis,
  • nesnášenlivost lepku – celiakie nebo sarkoidóza.

Je velmi těžké odhalit příčinu doma a vždy je lepší při dlouhodobých obtížích se obrátit na lékaře, který pomocí stěru a jiných vyšetření pravou příčinu odhalí. Pokud se vám nechce běžet ihned k lékaři, můžete zkusit kloktat heřmánek, který má protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující účinky. Mimo to působí také protialergicky.

Jestliže se vám obtíže vracejí nebo nemizejí ani po několika dnech, navštivte raději lékaře.

zdroj foto: www.pixabay.com

 

Autor

Komentáře k článku