Překonávání hranic mezi mužskými a ženskými profesemi

0

Všichni se už jistě setkali s názorem, že je určitá pracovní profese vhodná výhradně pro muže nebo pro ženy. Vzhledem k fyzické konstituci se může někdy jednat o logickou pointu, nicméně generalizování se raději vyhněme. Dávno neplatí, že architektuře dominují muži a například administrativě ženy.

Zdroj: Pxhere, Public Domain CC0

Mýty a hranice se boří čím dál tím víc a vidíme rovnoměrnější zastoupení obou pohlaví v celé škále profesí, od politiky přes zdravotnictví po gastronomii. Na základě údajů, které poskytla platforma LinkedIn, se přijímání žen zlepšilo bez mála o 70 %. Jaké kariérní volby se mění? Jaká zaměstnání zaznamenávají rovnoměrnější zastoupení?

Letectví

Vidět v kokpitu ženu, není sice nic tak nového, stále to však vzbuzuje svým způsobem údiv. První licencovanou pilotkou se stala Raymonde de Larocheová v roce 1910 a později se objevila řada žen v letadlech během druhé světové války. Podle dnešních statistik je však velmi nízký počet žen mezi pilotkami a kapitánkami. Nicméně letecké společnosti se snaží motivovat víc žen k téhle profesi, protože se jasně ukázalo, že ženy dokážou ovládat letadlo a řídit leteckou posádku stejně skvěle jako muži. Důležité je zaujmout adeptky už v útlém věku a nepředstavovat letecké profese jako mužské. Díky sociálním sítím teď společnosti ukazují, jaký je život žen, které se rozhodly pro dráhu v letectví kromě letušek. Nakonec pro změnu vidíme více mužů na pozici leteckých stevardů. Letecké společnosti mění vnímání a předvádějí pozitivní přístup, jak představit létání pro ženy, které mohou nadále fungovat i v rámci rodiny, přestože si létání vyžaduje velmi nepravidelnou pracovní dobu.

Poker

Tahle analytická a strategická hra se původně ze zábavy čínského císaře přes Persii dostala do Evropy, kde se stala součástí gentlemanských klubů, kdy si muži měřili svoje taktické dovednosti a herní styl. I tady došlo ale ke změně. Mezi nejlepší v oboru teď patří několik profesionálek, jako například Muskan Setheová z Indie nebo Američanka Jennifer Shahaeová, kterým se podařilo excelovat ve světových soutěžích a potvrdit, že preciznost a taktiku dokážou ovládat stejně dobře. Muskan se kromě profesionální pokerové dráhy věnuje charitativní činnosti pro záchranu zvířat a zároveň hodlá nadále vynikat v dříve predominantně mužské profesi.            

Archeologie

Zdroj: Pxhere, Public Domain CC0

Moderní archeologii bychom mohli datovat od počátku 20. století a ženy významně přispěly k bádání a porozumění našemu kulturnímu dědictví. Dame Maud Conningtonová patřila mezi první slavné britské archeoložky amatérky, protože tituly se ženám neudělovaly. Věřila ve veřejnou archeologii, ze které se mohli všichni poučit a vzdělávat. Aktivně psala a zveřejňovala výsledky svých vykopávek. Naštěstí si s manželem mohli dovolit průzkum financovat. Už její dědeček provedl výzkum a vykopávky ve Stonehenge a tak vášeň pro archeologie doslova kolovala v krvi. Tessa Verney Wheelerová byla velmi uznávanou archeoložkou, jenž se dokonce zasloužila o vznik Archeologického institutu v Londýně. Naštěstí ji v akademické práci velmi podporovala rodina a svým učením značně přispěla do moderní archeologie. V průběhu let se zastoupení mužů a žen v archeologii víceméně vyvážilo, včetně výkopových prací či konzervací.

Výpočetní technika

I oblast informatiky se snaží oslovit víc žen a přilákat je k téhle profesi, která bývala z většiny zastoupena muži. Od počátku vzniku počítačové technologie se ženy zřídka vyskytovaly ve výzkumu. První programátorkou na světě byla londýnská rodačka Ada Lovelaceová, která se narodila na začátku 19. století. Už od útlého věku projevovala nadání a nadšení pro matematiku a navrhla plány na první počítačový stroj pod názvem Analytical Engine pro provádění výpočtů. Její přítel Charles Babbage vynalezl pak stroj, jenž je považovaný za první obecný počítač. Američanka Margaret Hamiltonová pracovala jako systémová inženýrka v Indianě a NASA jí připisuje zásluhy za odborný termín softwarové inženýrství. Hamiltonová pracovala na vývoji softwaru pro první kosmickou loď Apollo 11, jenž bezpečně uskutečnila misi v roce 1969 s lidmi na palubě. IT oblast je přístupnější než kdy předtím a každá škola ve vyspělejší zemi nabízí studijní programy, o které panuje oboustranný zájem.

Přestože se pracovní oblasti čím dál tím víc vyvažují, existují nadále obory, kde je zastoupení žen stále velmi nízké, jako jsou například pozice hasiče, televizních či filmových kameramanů, vývojářů, farmářů, finančních analytiků, leteckých inženýrů. Vyrovnání globálního rozdílu mezi ženami a muži bude ještě několik desetiletí trvat, situace je ale jistě vyrovnanější a přívětivější, než kdy byla.

Autor

Komentáře k článku