Posilujte pánevní dno a vyhněte se nepříjemné inkontinenci i neplodnosti

0

Ženské tělo je choulostivé na mnoho faktorů, nestačí se udržovat jen tradičně fit, držet si štíhlou postavu a jíst zdravou, vyváženou stravu. Pro kompletní ženské zdraví je totiž důležité se starat i o vlastní lůno, a to nejen v rámci hygieny. Jak na to? Začněte posilovat pánevní dno.

Pro každou zdravou ženu je důležitá také určitá míra plodnosti a celkové vnitřní síly, která prochází právě z oblasti pánevního dna. Právě v pánevním dnu se totiž u ženy nachází rovnováha celého těla, stabilita v životě. Nevěříte? Zeptejte se jakéhokoliv fyzioterapeuta. Ten vám jasně vysvětlí, proč je důležité zpevňovat pánevní dno.

Důležité pro ženy po porodu

Pevné pánevní dno se sice týká žen v každém věku, jeho zeslábnutí však pociťují především ženy po porodu. Po tak těžkém fyzickém výkonu se totiž dějí v těle ženy velké změny. Během těhotenství je pánevní dno zatěžované, také se svalstvo, a dokonce i kosti o velký kus posouvají. Děje se to zejména na konci těhotenství a při samotném porodu, aby miminko mohlo dobře projít porodními cestami. Po porodu se pak může žena setkat s lehkou inkontinencí, která je spojená právě s povoleným pánevním dnem.

V posilovně pánevní dno nezpevníte

Pokud si říkáte, že se vás tento problém rozhodně netýká, protože navštěvujete posilovnu i několikrát do týdne, zbystřete. V posilovně se totiž pomocí cviků zaměřujete na svaly, které jsou vidět na povrchu těla. Chcete vypadat fit a v kondici, což určitě také jste. Pánevní dno je však spojené z vnitřních svalů, na které platí úplně jiné cviky.

Zdravé pánevní dno je ten pravý krok k plodnosti

Chystáte se na ten nejdůležitější krok vašeho života a přejete si založit rodinu? Možná se rozhodnete pro doplňky stravy, které jsou vhodné pro podporu plodnosti i pro vývoj plodu v prvních dnech těhotenství. Zkuste ale k těmto tabletám přidat i pár cviků denně pro vaše pánevní dno. Vaše tělo tuto aktivitu jistě ocení a vrátí vám ji v podobě zdravého a plodného těla, srovnání menstruačního cyklu a možná i brzkého otěhotnění.

Trpíte inkontinencí?

Inkontinence netrápí jen ženy v pozdějším věku, tato nepříjemnost může potkat i mladou ženu, nejčastěji právě po porodu. Mírná inkontinence se projevuje například při kýchnutí nebo nekontrolovaném smíchu. Místo neustálého nošení inkontinenčních vložek se raději zaměřte na cviky pánevního dna. Pokud cvičení budete provádět často, brzy se dostaví výsledky a vy se zase budete cítit dostatečně sebejistě.

Jak začít cvičit?

Nejlepší volbou je návštěva fyzioterpauta, který se na pánevní dno specializuje. Ten vás prohlédne, podívá se na vaši skladbu těla a poradí ty nejlepší cviky právě pro vás. Naučí vás každý cvik a probere s vámi všechny podrobnosti. Při návštěvě fyzioterapeuta si rovnou nechte i srovnat celé tělo, budete se pak cítit mnohem lépe a začátek cvičení pro vás bude jednodušší.

Cvičit můžete i doma

Pokud se nechcete k žádnému fyzioterapeutovi objednávat a raději se všechno učíte sama doma, pak vám určitě na pomoc přispěchá internet. Na YouTube najdete mnoho videí, podle kterých můžete cvičit a pánevní dno zpevňovat. Asi nejznámější jsou cviky podle Ludmily Mojžíšové, která byla nejznámější počínající fyzioterapeutkou zaměřující se na plodnost žen. Ta tvrdila, že zdravé a pevné pánevní dno je tou nejdůležitější formou pro ženské zdraví.

Při cvičení si brzy začnete uvědomovat právě ty vnitřní svaly, o kterých je celou dobu řeč. Ve chvíli, kdy si jejich stáhnutí a uvolnění uvědomíte, bude pro vás celé cvičení mnohem jednodušší. V té chvíli můžete posilovat i kdykoliv během dne, například v práci na kancelářské židli.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku