Nejšílenější vánoční zvyky z Česka i ze světa

0

Každá země má své vlastní vánoční zvyky a tradice, bez kterých si svátky ani neumí představit. Zatímco pro nás je rozkrajování jablek nebo smažení kapra naprosto samozřejmá tradice, pro jiné může vypadat dost bizarně. Podívejte se na ty nejvíc zvláštní vánoční zvyky, které se možná dělají i u vás.

Vánoční zvyky ze světa nám mohou připadat zvláštní nebo dokonce šílené, některé české tradice však také nejsou v dnešní době již k pochopení. Vychází z tradic a historie, přesto nám mohou připadat šílené a určitě je mezi ty vaše oblíbené zvyky nezařadíte.

České vánoční tradice, které nejspíš neznáte

Česko je známé tím, že má velkou historii, a s ní se zachovalo i mnoho tradic, zvyků a obyčejů, se nimiž se spojují nejrůznější svátky a události roku. Ani o Vánocích tomu není jinak. Vy určitě znáte a doma možná řadíte mezi vaše tradice rozkrajování jablek, pouštění lodiček z ořechových skořápek nebo lití olova. K těmto tradicím však patří ještě další, mnohem šílenější zvyky.

Sekera pod stolem

V historii na českém území nesměla na štědrý den chybět sekera pod stolem. Na ni při usednutí, a ještě před jídlem musel každý člen rodiny šlápnout. Tato tradice byla především proto, aby nikoho v rodině další rok nebolely nohy a sloužily u tak při práci i další rok. Sekera zůstala pod stolem až do Božího hodu.

Na Vánoce nic ostrého

O Vánocích naši předkové schovávali veškeré ostré předměty, možná kvůli bezpečnosti. Stejně tak se ale na Štědrý den ani nezametala podlaha, to kvůli duším, které se o Vánocích k rodinám podle předků vrací. Aby se duším neublížilo, nikdo nedělal žádné rychlé pohyby, nesmělo se zametat a používat ostré předměty.

Ze stejného důvodu se také nechávalo jídlo na stole i po dojedení a sklízelo se ze stolu až později večer. Duše zemřelých se podle uchovaných kronik procházely po domě, a tak i pro ně bylo připravené pohoštění.

Hospodyně nesmí spálit cukroví

Podle pověr se totiž tradovalo, že spálené cukroví přináší do domu neštěstí a smrt v rodině. Proto se při pečení cukroví velmi dbalo na to, aby se těsto nespálilo. Pro jistotu byl vždy jeden z členů pověřený hlídáním, zatímco ostatní připravovali další plech.

Svíčky a váš stín

Svíčky neodmyslitelně patří k vánoční atmosféře odjakživa. Proto ani naši předkové nezapomínali na svícení svíčkami. Pokud si stoupli ke svíčce, každý o Vánocích pozoroval vlastní stín. Věřili totiž, že pokud se ve stínu objeví silueta bez hlavy, může v dalším roce dojít k velkému neštěstí, nemoci nebo dokonce smrti.

Večeře nebývala tak honosná

V dnešní době jsme zvyklí na stoly plné jídla a dostatek sladkostí i pohoštění pro všechny, kdo k nám o Vánocích zavítá. V minulosti však takový blahobyt nebyl, a tak i večeře na Štědrý den byla skromná. Kvůli půstu, který se samozřejmě dodržoval, byste na stole jen sotva hledali masový pokrm.

Zato však celá večeře byla o devíti chodech. Nečekejte ale velkolepá jídla. Jeden chod byl například jablko nebo krajíc chleba. Mezi tradiční chody ale patřil houbový Kuba, který provoněl celou místnost.

A co se děje ve světě?

Na Štědrý den má každý trochu jiné zvyky a tradice. Velmi bláznivá nám může přijít například večeře na štědrý den v Japonsku. Tam totiž veškerá populace podlehla smaženému kuřeti z fastfoodu KFC. Ano, čtete správně. Právě tuto pochoutku si vzali za svou a již leta ji mají jako tradiční vánoční pokrm. Umíte si představit ty fronty pro jídlo u těchto restaurací právě na Štědrý den?

Skandinávské země mají vánoční svátky spojené s čarodějnicemi. Věří totiž, že zlé čarodějnice vylézají ze svých skrýší právě na Štědrý den. Aby jim zamezili veškeré zlo a neplechu, pro jistotu ve všech domácnostech důkladně schovávají košťata.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku