Najděte svou sílu: Strategie péče o sebe pro duševní pohodu žen

0

Článek vznikl ve spolupráci se společností BetterHelp.

Měli jste někdy pocit, že jste jako na nekonečném běžícím pásu? Jste stále v pohybu, máte na krku milion věcí, staráte se o všechny ostatní, zatímco vaše potřeby ustupují do pozadí? 

Možná je na čase šlápnout na brzdu. Jste připraveni získat zpět svou sílu a posílit svou duševní pohodu? Považujte péči o sebe za svou tajnou zbraň, klíč k tomu, abyste se cítili silní, vyrovnaní a připravení zvládnout vše, co vám život přichystá.

Proč je péče o sebe tajnou silou ženy?

Mnohé z nás se jako ženy narodily s pečovatelským genem. Hluboce se staráme, štědře dáváme a často klademe potřeby svých blízkých na první místo. Je to opravdu krásné. Ale je tu jedna věc: když naléváte z prázdného poháru, vyčerpáváte sami sebe.

Vkrádá se stres, šepot úzkosti se mění v plnohodnotný sbor, možná se nám zhorší nálada a spánek se stane vzdálenou vzpomínkou. Péče o sebe je naše resetovací tlačítko. Je to způsob, jak doplnit vnitřní rezervy a zůstat silní pro sebe i pro ty, na kterých nám záleží nejvíce. Je to také způsob, jak si vybudovat odolnost – naši schopnost odrazit se ode dna, když se život zvrtne.

Dobře, ale kde mám vůbec začít? 7 praktických tipů

  1. Naplňte své tělo a mysl: Chovejte se ke svému tělu s úctou. To znamená vyživovat ho dobrým jídlem, které vás nabije energií. Zbavte se nezdravých potravin a zaměřte se na plnohodnotné a chutné potraviny. Najděte si způsoby pohybu, které vám přinášejí opravdovou radost. Spontánní taneční párty v kuchyni? I ta se počítá. Pamatujte, že cvičení je kouzelné pro vaši náladu.
  2. Spánek je vaše nepříliš tajná zbraň: Nedostatek spánku je nepřítel. Když jste dobře odpočatí, všechno jde snáz. Jste méně podráždění, myslíte jasně a lépe se rozhodujete. Snažte se každou noc kvalitně spát 7-8 hodin. Klidný režim před spaním dělá zázraky.
  3. Zkroťte svého vnitřního kritika: Znáte ten nepříjemný hlas ve vaší hlavě, který vás neustále upozorňuje na vaše chyby? Řekněte jí, ať si dá pohov! Představte si, že byste měli kamarádku, která by vás neustále kritizovala – rychle byste se na ni vykašlali, že? Cvičte se v soucitu se sebou a buďte sami sobě největším fanouškem. Oslavujte své silné stránky a uvědomte si, jak úžasní skutečně jste.
  4. Vyhledejte spojení s lidmi: Čas strávený s holkou může být někdy tím nejlepším lékem. Naplánujte si čas s těmi, kteří vás rozesmějí, poskytnou vám neochvějnou podporu a vždy vám budou krýt záda. A hele, je naprosto v pořádku říct „ne“ vyčerpávajícím plánům. Zaměřte se na ty kontakty, které vás skutečně naplňují.
  5. Probuďte dvého tvůrčího ducha: Vyzkoušejte malování, psaní, zahradničení, pečení nebo cokoli, co ve vás zažehne jiskru. Tvořivost je užitečným prostředkem pro zpracovávání emocí, pocit radosti a spojením se svým vnitřním já. Není potřeba žádný umělecký talent, jen ochota hrát si a bavit se.
  6. Objevte kouzlo všímavosti: Najdete si někdy čas na to, abyste se zastavili? Zaměřte se na prostý akt dýchání a pozorujte své myšlenky, aniž byste se do nich zamotávali. Všímavost je mocným lékem proti stresu a úzkosti. Existuje spousta aplikací a řízených meditací, se kterými bude začátek snadný.
  7. Hranice jsou krásné: Naučit se říkat „ne“ je superschopnost. Chraňte svůj drahocenný čas a energii. A někdy to znamená vypnout telefon, odhlásit se ze sociálních sítí a užívat si blaženého ticha.

Někdy potřebujeme průvodce, abychom se zorientovali ve stresu, úzkosti nebo problémech z minulosti, které nás tíží. Díky online poradenství je snadnější než kdy jindy získat pomoc od licencovaného terapeuta z pohodlí domova. Obrátit se na něj je projevem síly, investicí do vaší pohody.

https://www.betterhelp.com/advice/chat/the-benefits-of-online-counseling-chat/

Síla sebereflexe

Chcete skutečně porozumět sami sobě, zejména tomu, co vás ovlivňuje? Sebereflexe je to pravé. Berte ji jako cestu sebepoznání, která vám pomůže růst a získat pocit, že máte svůj život pod kontrolou.

  • Začněte s psaním deníku: Vylijte své myšlenky a pocity na papír. Není třeba psát žádnou náročnou prózu; nechte to plynout. Psaní deníku vám pomůže vidět vzorce, pochopit své potřeby a vnést do nich více jasnosti.
  • Přijměte celé spektrum emocí: Lidé nám říkají, že máme skrývat „negativní“ emoce, že máme nasadit statečnou tvář. To je špatný přístup. Dejte průchod slzám a ventilujte své frustrace. Držení je v sobě jen zhoršuje situaci.
  • Vzdát se snahy o dokonalost:  Snaha být dokonalý je past. Připravuje nás to na neúspěch a zanechává v nás pocit zklamání a nedostatečné kvality. Přijměte své chyby a zvláštnosti – jsou součástí toho, co vás dělá jedinečnými. V nedokonalosti se skrývá skutečná krása.

Péče o sebe sama: Mocný akt sebelásky

Upřednostňování vlastního blaha může zpočátku vyvolávat pocity viny nebo být nesprávně označováno za sobecké. Pamatujte si, že péče o sebe je pro naplněný a udržitelný život nezbytná. Investováním do svého duševního a emocionálního zdraví investujete do své schopnosti vyniknout ve všech oblastech, osobních i profesních.

Zbavte se jakýchkoli pocitů viny spojených s péčí o sebe. Je to důkaz vaší síly, nikoli známka slabosti. A mějte na paměti, že vaše praxe péče o sebe se může časem vyvíjet. Budou dny, kdy budete mít dostatek energie a prostoru pro péči o sebe, a dny, kdy bude možné provádět jen malé úkony. V každém okamžiku respektujte své potřeby a oslavujte každý krok k tomu, abyste se stali zdravějšími a vyrovnanějšími.

Pamatujte

Ženy mají neuvěřitelnou sílu, soucit a odhodlání. Zasloužíte si život naplněný radostí, rovnováhou a vnitřním klidem. Tyto strategie péče o sebe vám umožní upřednostnit svou pohodu, uvolnit svůj potenciál a prospívat. Pamatujte, že péče o sebe není luxus. Je to zásadní investice do nejdůležitější osoby ve vašem životě – do vás.

Autor: Ashley Franklin

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Autor

Komentáře k článku