Na co použít bavlněné plátno? Ušijete z něho ubrus, závěs i oblečení pro děti

0

Hlavní výhoda bavlněného plátna spočívá v jeho pevnosti, odolnosti a schopnosti držet tvar. Je snadno dostupné v různém barevném provedení. Díky tomu je ideálním materiálem i pro patchwork a pro výrobu bytových i oděvních doplňků. Jaké jsou zásady šití z bavlněného plátna?

Šijeme z bavlněného plátna

Bavlna je přírodním materiálem, který je vhodný zejména pro osoby s citlivou pletí – pro alergiky a atopiky. Šije se z ní oblečení pro děti i dospělé, které lze nosit pro různé příležitosti. Nejčastěji je to pro volný čas strávený doma nebo venku na výletech. Bavlněné plátno nabízí pohodlí při nošení, protože je šetrné k pokožce.

Před samotným šitím je třeba látku z bavlny tzv. vysrážet v teplé vodě. Pokud byste takto neučinili a vyprali až hotový oděv nebo jiný výrobek z ní, tak by se mohly zmenšit. Při šití se používá bavlněná nit, která je odolná vůči vyšším teplotám, jež se používá při žehlení a praní bavlněného plátna. Během jednotlivých kroků je vhodné si švy zažehlovat, aby byl výsledný výrobek bez chyb.

Co je to gramáž

I bavlněné plátno je možné koupit v různé gramáži. Co to pro vás znamená? Gramáž říká, jestli je látka tenká, nebo naopak silná. Čím větší gramáž, tím je látka tlustší. Ve své podstatě se jedná o to, kolik váží jeden metr čtvereční látky. Pro letní oblečení se používá spíše nižší gramáž (okolo 140 g/m2). Pro zimní oblečení je lépe volit vyšší gramáž látky. Pokud kombinujete více látek dohromady, například u patchworku, je vhodné používat ty s podobnou gramáží. 

Kanafas do rustikálního interiéru

Mezi 100 % bavlněné plátno řadíme třeba kanafas, což je tkanina o střední hmotnosti v plátnové vazbě. Jako vzor bývá nejčastěji použito káro nebo pruhy. Velmi často se jedná o materiál, který se používá pro šití bytových doplňků do rustikálně laděných interiérů. Z kanafasu vyšší gramáže lze ušít ubrusy, závěsy, prostírání, nižší gramáž je vhodnější pro ložní povlečení.

Zdroj obrázku: Lumen Photos / Shutterstock.com

Autor

Komentáře k článku