Na co je protein ve zdravém jídelníčku, pro koho je určen a jak jej užívat?

0

Protein hraje v oblasti zdravé výživy významnou roli. Je užitečné vědět, jaké jsou jeho funkce, a jaké jsou požadavky na příjem proteinů.

K čemu jsou bílkoviny dobré? Potřebují je všichni, včetně starších lidí a sportovců

Nejčastěji proteinové doplňky stravy užívají aktivní sportovci, kteří je pro ně obtížné pokrýt zvýšenou potřebu bílkovin prostřednictvím běžné stravy. Nedostatečný příjem bílkovin mohou mít vegetariáni a vegani, stejně jako starší osoby. Ti všichni mohou užívat proteinové suplementy, které napomáhají dosáhnout příjmu bílkovin odpovídající nutričním potřebám každého jednotlivce [1].

3 důvody, proč do jídelníčku zařadit protein

1. Podporuje tvorbu a regeneraci svalů

Jako základní stavební látka jsou proteiny nezbytné pro svalový růst a udržení svalové hmoty. V kombinaci s přiměřenou fyzickou aktivitou proteinové doplňky stravy ve stravě napomáhají zpevnit a vytvarovat postavu.

2. Napomáhá zdravému hubnutí

Chcete-li zhubnout, musíte spálit více kalorií, než přijmout. Je nutné zvýšit příjem kvalitních proteinů a snížit počet svačin mezi hlavními jídly a s tím souvisejícího příjmu extra energie. Alternativně některé proteinové suplementy mohou nahradit svačiny s vyšším obsahem cukru, čímž se zlepší celková kvalita stravy.

3. Důležité pro zdravé kosti

Dostatečné množství bílkovin je důležité pro udržení normálního stavu kostí stejně jako dobře jako pro svaly [2].

Kolik proteinu užívat denně

Dle obecných tvrzení týkající se příjmu bílkovin by měl průměrný dospělý přijímat 0,8 g proteinu na 1 kg tělesné hmotnosti každý den. To znamená, že k uspokojení nutriční potřeby by měla 60 kg vážící žena přijmout 48 gramů bílkovin denně. Aktivním sportovcům je obvykle doporučená konzumace dvojnásobného až trojnásobného množství bílkovin, než činí obecně doporučené množství pro normální dospělou osobu.

Jsou-li individuální požadavky na příjem bílkovin vyšší, lze jejich denní příjem zvýšit pomocí doplňků stravy a produktů s vysokým obsahem proteinů, jako je například Protein Drink Mix pro ty, kteří snaží o zvýšení příjmu bílkovin, nebo Protein H24 pro růst, udržení a regeneraci svalové hmoty. Tyto a další kvalitní proteinové doplňky stavy zakoupíte v rámci distributorské sítě Herbalife Nutrition.


[1] Doplňky stravy jsou určeny k doplňování stravy a neměly by být používány jako náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu.

[2] Bílkoviny přispívají k růstu svalové hmoty. Bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty.

Autor

Komentáře k článku