Manželská krize a řešení

0

Patrně neexistuje dlouholeté manželství, které si neprošlo někdy krizí. Ať už menší či větší. Mnohé manželské páry krizí překonají, jiné to vzdávají a vyčerpáni volí poslední cestu – rozvod. Důvodů, proč se manželé ocitnou v krizi, existuje spousta. Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny. Protože znalost těchto důvodů může být klíčová v prevenci, abyste se katastrofám vyhnuli.

  • Manželé spolu neumí otevřeně komunikovat o touhách a pocitech
  • Od začátku vztahu nemusejí být manželé kompatibilní
  • Jeden z partnerů řeší problémy nevěrou
  • Citová závislost na partnerovi/partnerce

Velkou roli mohou hrát i různé životní etapy, které mohou být pro jednoho či druhého náročné. A bez kvalitní komunikace může vztah utrpět šrámy. Patří zde například

  • Narození prvního potomka
  • Návrat ženy do zaměstnání po MD (mateřská dovolená)
  • Syndrom prázdného hnízda (odchod dětí z domova)

Na začátku vztahu si myslíme, že spolu dokážeme i hory přenášet. Časem se teprve ukáže, jak si jeden druhého váží, chová jej v úctě (či neúctě) a začneme vidět partnera i jinýma očima. Jinak člověk jedná v klidu, jinak ve stresu. Ačkoliv to zní ošklivě, až velmi často mohou za rozpad manželství i peníze. Žije-li pár z ruky do pusy, moc to na klidu nepřidá. Tudíž ve finále může být manželská krize jen polévkou, která bublá v hrnci už hodně dlouhou dobu a je složená z mnoha přísad.

Co s tím?

Vkrade-li se do vztahu manželská krize, asi nemá moc velký smysl lamentovat, co jsme měli a neměli. Bez vzájemné týmové práce a ochoty situaci zvládnout to prostě nepůjde. Takže je potřeba udělat důkladnou inventuru. Sepsat si body, proč k situaci došlo, neházet na sebe vzájemně špínu, ale snažit se pochopit, že i například nevěrného partnera k tomuto činu něco dohnalo. To není omluva! Jenže výčitky nic nespraví. Je potřeba vytrhnout plevel i s kořenem. Není od věci vyhledat i odbornou pomoc, pokud cítíme, že je problém většího rázu a nedokážeme se z něj vymotat.

Pamatujte si, že klíčem k úspěšnému vztahu je úcta, kvalitní komunikace a ponechat jeden druhému svobodu – asi to zní divně, ale bohužel bez pocitu svobody to fungovat nikdy nebude. To neznamená, že si každý dělá, co se mu zlíbí. A pokud dělá, pak to není člověk zralý pro manželství.

 

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku