Které geny může dítě zdědit po vás a co na vaší malé lásce zanechá otec?

0

Téma dědičnosti je vědci zkoumané již řadu let, a tak už dnes víme, co všechno můžete na vašem dítěti ovlivnit vy a jaké povahové rysy nebo zdravotní komplikace může zdědit po vás nebo po vašem partnerovi. Podívejte se, co všechno vaše dítě po vás zdědí.

Krásná po mamince? Pracovitá po tatínkovi? Brýle jako má maminka nebo problémy se zuby po tatínkovi? Můžete svádět vinu na kohokoliv, otázkou však je, zda je ve struktuře dědičnosti vůbec tohle možné.

Rodiče mají vliv

Samozřejmostí je, že každé dítě je alespoň malým odrazem svých rodičů. Tento fakt se může objevit ve vizuální stránce i povahových rysech. Dnešní genetické testy dokáží určit s velkou přesností už v prenatálním věku, zda dítě bude trpět stejnými zdravotními komplikacemi, jako rodiče. A díky těmto výzkumům je zřejmé, že se dá leccos vyřešit nebo problémům předejít poměrně brzy.

Zatímco některé rysy a predispozice se mohou dědit po obou rodičích, u jiných faktorů je podle studií zcela zřejmé, že je dítě může zdědit jen po jednom z rodičů. Které rysy tedy dědí dítě po matce a které zase po otci?

Poruchy spánku

Některým problémům u dítěte můžete předejít, pokud se jim vyvarujete v těhotenství. Matka má velký vliv na své dítě právě v prenatálním věku. Pokud matce v těhotenství chutná káva a jiné kofeinové nápoje, pak se může velké množství energie a nespavost s ním spojená projevit i v době po narození, a dokonce i v pokročilém věku. Jestliže matku trápí nespavost vlivem velkého stresu nebo jiných psychických problémů, dítě může být i po narození velmi neklidné a spánek nebude zrovna oblíbeným časem.

Ženy, které nestárnou

V naší populaci můžete najít mnoho žen, které i v důchodovém věku vypadají stále mladě a svěže, bez známky vrásek nebo únavy. Pokud je tento případ i vaší matky, je velká pravděpodobnost, že ani na vás nebudou známky stárnutí tolik patrné. Jestliže ale vaše matka stárne rychle a první šediny nebo vrásky má již po 30. narozeninách, pak s největší pravděpodobností čeká stejný osud i vás. V takovém případě je dobré začít s prevencí brzy, stačí tolik nenamáhat kůži, nemít tolik výkyvy hmotnosti a nevystavovat kůži sluníčku příliš často.

Kazivost zubů

Pokud se bojíte, že se vašemu dítěti budou kazit zuby, je potřeba začít s ústní hygienou co možná nejdříve. Nezapomeňte také na prevenci v rámci zubní hygieny, nestačí jen pravidelné návštěvy u zubaře. Je ale pravda, že zdraví chrupu silně ovlivňuje predispozice od otce. Pokud tedy váš partner má problémy se zuby, pak je třeba na hygienu maximálně dbát i u vašeho dítěte.

Temperamentní po mamince

Muži se často ohrazují na hádavé dítě s tím, že to má jistě po mamince. A něco na tom pravdy bude. Určitá energie a elán do života spolu s temperamentem a povahou s ním spojenou si děti nesou po matce. Pokud je tedy vaše maminka velmi temperamentní, je pravděpodobné, že jste dost podobná. Naopak jestliže je vaše matka klidné a nekonfliktní povahy, nejspíš i vy budete mít raději klidný a pohodový život.

Inteligence

A po kom dítě přebírá stupeň inteligence? Studie jasně ukazují na matku a dědičnost z její strany. Geny, které nesou informaci o inteligenci, jsou na chromozomu X, který matka předává plodu dvakrát tolik než muž. Proto úsměvné věty typu „no jo, ta naše holka je chytrá po mně“ přece jen nějaký pravdivý faktor v sobě mají.

Psychické nemoci

I duševní onemocnění může být vlivem genetiky a dědičnosti. Často se stává, že tyto duševní poruchy nese k dítěti genetikou matka, není tomu však vždy. V případě, že je otec v době zplození potomka již staršího věku, může vlivem nekvalitního spermatu přinést do genů i predikce k již zmíněným psychickým poruchám.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku