Jak vybrat esenciální olej a dají se míchat?

0

Náš čich je jediným smyslem, který je přímo napojen na centra řízení emocí v našem mozku. To znamená, že to, co cítíme, může mít přímý vliv na to, jak se cítíme a jak vnímáme svět kolem nás. Všichni máme spoustu nálad, které se v průběhu dne střídají. Stejně tak aromatické preference se často mění a vyvíjí v průběhu času. Jaké jsou nejoblíbenější vůně esenciálních olejů?

Jak vybrat esenciální olej

Jak vybrat aroma esenciální olej?

Pojem „aroma“ je velmi subjektivní. Někteří milují levandulový esenciální olej a řekli by, že je to určitě nejprodávanější a nejrozšířenější typ. To je však zcela věc názoru. Existuje spousta lidí, kteří květinovou a bylinnou vůni levandule nemají rádi.

Aromaterapie je ve skutečnosti především o čichu neboli vůni – pomocí vůně pomáhá tělu, mysli a duchu dosáhnout větší rovnováhy. Esenciální oleje jsou mocným nástrojem, který tento proces podporuje.

Citrusový esenciální olej

Často jsou za nejlépe vonící považovány povzbuzující, energizující a kyselkavé esenciální oleje. Tyto oleje mají vůni pomeranče, citronu, grapefruitu, limetky, mandarinky a další. Citrusové esenciální oleje, jako je citron a pomeranč, jsou velmi účinné při zlepšování nálady. Hlavní chemické složky těchto citrusových olejů se rovněž ukázaly jako účinné při čištění vzduchu.

Dřevité esenciální oleje

Dřevité oleje jsou také mnohými oblíbené, protože bývají emocionálně uklidňující a podporují dýchací systém. Do této kategorie patří vůně jako je cedr, santal a jedlové dřevo.

Květinové esenciální oleje

Oleje s vůní růže, jasmínu a heřmánku patří k nejvyhledávanějším esenciálním olejům, jsou však také jedny z nejdražších a považují se za nejvzácnější. Je to dáno především obrovským množstvím rostlinného materiálu, které je k výrobě těchto olejů zapotřebí. Esenciální oleje získávané z květů bývají skvělé pro nabuzení emocionální podpory a péči o srdce a mysl. Květy jsou také obecně vynikající pro použití v produktech péče o pleť, protože mají tendenci zklidňovat pokožku.

Mátový esenciální olej

Mátový olej je známý pro své osvěžující a povzbuzující vlastnosti. Může být použit pro zlepšení koncentrace a duševní bdělosti, ale také při obtížném trávení a nevolnosti.

Eukalyptový esenciální olej

Eukalyptový olej je známý pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Je skvělý na úlevu od dýchacích potíží například při nachlazení a chřipce. Také může pomoci při bolestech svalů a kloubů.

Tea tree olej

Tea tree olej je známý pro své antiseptické a antifungální vlastnosti. Používá se pro léčbu kožních problémů, jako jsou akné, ekzém a plísně. Také může pomoci při boji proti infekcím.

Jak rozptýlit esenciální olej?

Nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak zažít blahodárné účinky esenciálních olejů, je aromaterapie. Při použití aromaterapeutického difuzéru esenciálních olejů se molekuly esenciálních olejů rozptýlí ve vzduchu a mohou prospívat každému, kdo se v daném prostoru nachází. Jedná se o dokonalý způsob, jak vytvořit povznášející domácí prostředí.

Jakmile najdete ten správný olej, který vám vzhledem k vašim aromatickým preferencím a jakýmkoli fyzickým, duševním nebo emocionálním potřebám vyhovuje, lze jeho účinky skutečně zesílit kombinací s doplňkovým esenciálním olejem.

Míchání esenciálních olejů

Míchání esenciálních olejů je sice umění a věda, ale ve skutečnosti neexistuje žádný špatný způsob. Když začnete míchat esenciální oleje, dělejte si poznámky o tom, co jste zkombinovali a jak se vám líbil výsledek. Výhodou míchání esenciálních olejů z hlediska aromaterapie je, že můžete vytvořit rozmanitější chemický profil, který může následně poskytnout komplexnější základ pro řešení jakéhokoli problému, co se možná snažíte vyřešit.

Kromě aromatického rozptylování lze éterické oleje používat i lokálně. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, proto je vždy nejprve zřeďte pomocí nosného oleje a dodržujte doporučené zásady používání a ředění.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku