Jak se obléct do přírody? Kvalitní turistické oblečení oceníte, i když nechodíte na vysokohorské túry

0

Nemusíte být nutně nadšený horal, aby se vám hodilo mít ve skříní pár kousků kvalitního outdoorového oblečení, které bude vaším nepostradatelným spojencem při výletech do přírody. I když možná nechodíte na dlouhé túry, ani vás nelákají náročné vysokohorské výlety, kvalitní pánské a dámské turistické oblečení je ideální i na výlety do lesa nebo procházky po venkově. Počasí může být totiž vždy nevyzpytatelné a je důležité mít na sobě oblečení, které bude perfektně odvádět pot a vlhkost, ale zároveň vám zaručí teplo a pohodlí po celou dobu.

Funkční materiály zajistí dokonalý tepelný komfort

Oblečení na turistiku se vyrábí z materiálů, které jsou speciálně navrženy tak, aby dovedly skvěle sát, ale také zahřát, když je to potřeba. Outdoorové kousky jsou obvykle spíše tenké, protože se počítá s tím, že je budete vrstvit dle potřeby. Základním vybavením jsou proto sportovní trička s dlouhým rukávem, které představují ideální oblečení na jaro. A ty mohou snadno doplnit mikiny a druhá vrstva, pokud se trochu ochladí nebo jste prostě malinko zimomřiví. Teplo si při chůzi nejlépe zachováte tak, že budete vrstvit vícero tenčích vrstev na sebe. Tomuto stylu se říká cibulový systém a je mezi turisty všeobecně známý a skutečně praktický.

Bez kvalitního prádla ani ránu

Než se ale posuneme k jednotlivým kusům oblečení, je potřeba zaměřit se nejprve na tu vůbec nejzákladnější vrstvu, a tou je spodní prádlo. Vybírejte vždy funkční prádlo neboli termoprádlo. To by mělo být vyrobeno z pohodlného a pružného materiálu, který se snadno přizpůsobí vašemu pohybu. Kvalitní materiály, které se k výrobě prádla využívají, mají perfektní schopnost odvádět pot a zabraňují také různým oděrkám a otlačeninám.

Chránit se před deštěm i zimou

Základním vybavením každého turisty by měla nepochybně mít také pánská a dámská nepromokavá bunda. Na výlety nemá smysl brát deštník, a proto potřebujete kousek oblečení, které vás ochrání i před pořádným deštěm. Samozřejmě se odolnost jednotlivých typů bund liší, a ne každá vás ochrání před slejvákem, ale většina dovede zabránit promoknutí při běžném dešti a v suchu vás dostane do nejbližšího přístřešku. Vybírejte ale bundu, která je také dostatečně prodyšná, protože není nic horšího se během deště ještě zapařit a zamokřit se spíše vlastním potem.

Abyste neprochladli, bude skvělé mít s sebou také teplou mikinu, ideální je například fleece nebo merino, které mají výborné funkční vlastnosti. Volte modely, které se dají také rozepnout, abyste mohli případně jednodušeji regulovat teplotu.

Volnost pohybu

Co si obléct na spodní část těla? Ženy velmi rády volí pohodlné turistické legíny, které zaručují komfort a neomezený pohyb. Myslete ale na to, že stačí, aby zapršelo, a v legínách bude dost nepříjemně. Proto vždy mějte s sebou záložní variantu v podobě nepromokavých kalhot, které se případně dají navléct na legíny jako ochranná vrstva. I u kalhot myslete na voděodolnost. Tuto vlastnost udává veličina vodní sloupec, který popisuje to, jak materiál odolává tlaku vody. Čím vyšší je jeho hodnota, tím silnějšímu déšti materiál odoláí. Jak už bylo zmíněno, počasí je vysoce proměnlivé a je dobré být připraveni na vše.

Multifunkční kousky

I v rámci oblečení je možné vybírat multifukční kousky, které dovedou zastat více rolí podle toho, co je právě potřeba. Typickým příkladem jsou kalhoty s odnímatelnými nohavicemi, ze kterých si během chvilky můžete snadno vytvořit šortky. Díky tomu budete mít dva v jednom a na výlet nemusíte tahat dva kousky oblečení. Je totiž faktem, že během poledne se bude většina lidí v dlouhých kalhotách péct, ale na večer nebo při přechodu lesa jsou dlouhé kalhoty daleko příjemnější. Takto máte obojí vyřešeno. Podobně fungují třeba i bundy s odepínatelnými rukávy, které se dají vmžiku přeměnit na vestu. Ne vždy ale poté dobře těsní před deštěm, protože zipovými spoji může voda snadněji prosakovat. Zvažte tedy, co je pro vás důležitější.

Které materiály jsou nejlepší?

Funkční materiály se dělí na přírodní a syntetické. Které jsou lepší? Přírodní jsou zcela určitě nejpříjemnější na pokožku a umí velmi dobře sát pot. Také jsou od přírody antibakteriální. Špatně však zvládají odvádět větší množství potu při skutečně rychlém a aktivním pohybu. Oproti tomu syntetická vlákna rychle sají pot a zároveň dovedou rychle schnout. Mají výhodu v tom, že bývají velmi elastické a nebrání nijak pohybu. Prim určitě hrají právě při aktivním pohybu, kdy se člověk po kratší dobu rychle zpotí, méně vodná jsou naopak na delší nošení. 

Jak se vybavit na jednodenní túru?

Pokud vyrážíte do přírody, nesmí vám chybět ani kvalitní a odolný batoh, do kterého sbalíte vše potřebné. Myslete nejen na oblečení, ale také na všechny další nezbytnosti. Rozhodně volte batoh, který má popruhy a můžete si jej pohodlně upevnit třeba i na bedrech, abyste trochu ulehčili zádům. Hodit se bude batoh s objemem okolo 20-30 litrů. Určitě je také vhodné, pokud bude mít zabudovanou pláštěnku na batoh, která vaše věci ochrání před případným deštěm. Co si s sebou sbalit?

K základnímu vybavení patří:

  • Sluneční brýle
  • Ochranný krém proti slunci
  • Lékárnička
  • Doklady, peníze, kartičky pojištění, mobil
  • Mapa a buzola
  • Vhodné jídlo
  • Dostatek pití
  • Rezervní oblečení
  • Nůž

I když jdete jen na kratší výlet, je vhodné myslet na bezpečnost a nepodcenit výbavu lékárničky ani dobré nabití mobilu. Stále se ale může stát, že narazíte na místa, kde není signál, takže není radno spoléhat jen na technologie a mít s sebou vždy i papírovou mapu, podle které se můžete případně orientovat. Kvalitní oblečení i výbavu do přírody hledejte na https://outdoorlive.cz/. Široká nabídka jistě uspokojí každého dobrodruha.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Komentáře k článku