Jak se dá naučit optimismus? Víme, jak můžete být šťastné

0

Myslíte si, že optimismus musíte mít vrozený? Ale kdepak. Jako řada dalších věcí, i pozitivní naladění se dá naučit. Pokud se na svět díváte moc černě, bude to chtít zpočátku hodně tréninku, ale pokud nebudete ztrácet víru, eventuálně si optimistický přístup k životu osvojíte.

Jak být optimistka?

Jak reagujete na nové výzvy?

Představte si, že v práci je vám svěřen nový projekt, případně musíte čelit nové výzvě. Ve chvíli, kdy se tuto informaci dozvíte, můžete reagovat mnoha způsoby. Buď začnete panikařit a okamžitě se cítit pod tlakem, protože máte z nového úkolu obavy a předpokládáte, že ho nezvládnete. Nebo z něj máte přirozený respekt, ale těšíte se na novou výzvu a nové zkušenosti, které si z projektu odnesete. Případně jej přijímáte tak jak přichází a neděláte si s tím velkou hlavou. Do jaké z těchto kategorií spadáte?

Jste pesimisté, realisté či optimisté?

Lidé, kteří mají sklony k pesimismu se hroutí z každé nové situace a výzvy, která je před ně postavena. Ihned jim hlavou běží stovky scénářů, co vše se může pokazit. Zato realisté a optimisté úkol přijímají tak, jak přijde a nedělají si z něj větší obavy, než je nutné. Vždy se totiž vše nějak vyřeší. Jak se ovšem z první kategorie přesunout do kolonky realista či optimista?

Naučte se vidět svět v růžovějších barvách

Podle koučů se můžete v průběhu života přesunout ze skupiny pesimistů a stát se optimisty. Stejně jako se lze naučit řídit auto či ovládat obráběcí stroj, lze se také naučit vidět svět pozitivně. V žádném případě to ale neznamená, že začnete na vše pohlížet s přílišným optimismem a zcela zanedbáte případná rizika.

V moderní společnosti se na nás ze všech stran hrnou negativní události každý den.

Ať už jde o války, bídu či nemoci. Abyste se z přílišného množství negativních informací nezbláznili a neviděli vše černě, začněte si vědomě vybírat média, kterými se budete obklopovat. Stejně tak se snažte pozitivně dívat na svůj život. Před spaním si vždy připomeňte, co se vám daný den povedlo a za co jste na sebe pyšní.

Nemluvte o sobě negativně

Často se s okolím dělíte o své těžkosti a nešetříte ani kritikou sebe samých? Uvědomte si, jak o sobě mluvíte před ostatními i co si o sobě samých myslíte. Převládá sebekritika nebo chvála? Lidé, kteří o sobě často mluví negativně, tím nevědomky ovlivňují i to, jak na ně lidé pohlížejí. Proto si dejte dobrý pozor, než o sobě začnete před svou rodinou, partnerem či přáteli mluvit negativně a budete se neustále kritizovat. Sebechvála ve velkém množství smrdí, ale sebekritika z vás v očích ostatních může udělat zatrpklé a věčně nespokojené smolaře.

Proč se stát optimistickým realistou?

Dalším důvodem, proč nebýt pesimistou, ale raději optimistou či optimistickým realistou, je zdraví a životní styl. Z výzkumů totiž jasně vychází najevo, že pesimisté mívají horší zdraví, mají sklony k depresím, snáze podléhají beznaději, a dokonce mívají i nižší vzdělání i příjmy oproti realistům a optimistům. S tím, jak pesimisté přistupují k životu, to není nijak překvapivé.

Na negativní situace pohlížejte jako na nové výzvy

Kromě toho, že se více zaměříte na sebe a budete si uvědomovat své úspěchy a snížíte počet negativních událostí, které si každý den pustíte do svého života, se naučte jinak pohlížet i na negativní situace. Zmeškala jste svůj spoj? Než se začnete litovat a propadat beznaději, najděte si další možný spoj a volný čas využijte podle svého. Skočte si do kavárny pro lahodnou kávu, vyřiďte hovor, který dlouho odkládáte, nebo si třeba běžte na chvilku sednout do nedaleké restaurace, jejíž návštěvu již dlouho plánujete.

Zkuste změnit své myšlení a začněte se na svět dívat o něco růžověji. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

Komentáře k článku