Jak se chránit při prvním sexu

0

Při sexu je potřeba se chránit, ať je první nebo desátý. Jednak před pohlavními chorobami, ale také proti nechtěnému početí. Ne vždy si dívka či chlapec zvolí pro první sexuální zážitek partnera/partnerku, kterého dokonale zná. A většinou to není ani partner poslední či partnerka poslední, tudíž tak člověk chrání nejen sebe, ale i dalšího potencionálního partnera.

Ve srovnání s minulostí již však stále více dívek používá při prvním pohlavním styku antikoncepci. Na kondom se docela zapomíná. Dívky jsou zamilované a nechtějí první sex kazit něčím, jako je kondom. Ovšem chlapci jsou na tom ještě o poznání hůř.

Rizikovější chování kluků

Podle statistik se právě v době puberty mladí muži chovají jako by jim patřil svět a více riskují: pijí alkohol, zkoušejí kuřivo, drogy a dělají si „čárky na futra“ (střídají holky) tudíž není vhodné spoléhat se v tomto ohledu na pěkné modré oči a medové řeči kluka.

Ne každý takový musí být a rozhodně nechceme házet všechny do jednoho pytle. Nicméně spoléhat se namísto antikoncepce a kondomu na kluka, by se mohlo vymstít. Zvlášť vezmeme-li v potaz, že většina mladých zamilovaných lidí má na očích růžové brýle.

Rizikové chování se z větší části týká chlapců, ale mnohé dívky nejsou výjimkou. Chránit by se měli jak dívky, tak chlapci. Kde jinde naučit mladé lidi zodpovědnosti, než doma. Proto je důležité hovořit se svými pubertálními potomky o sexu a jeho rizicích vs následcích.

Jak se chránit při prvním sexu?

Při prvním sexu by se měl člověk chránit úplně stejně, jako při každém jiném. Patří sem antikoncepce: hormonální pilulky, injekce, náplasti, gestagenní hormonální antikoncepce a bariérová antikoncepce, což je kondom. Dále pak chemická antikoncepce (čípky, gely, krémy – není však moc spolehlivá, proto se doporučuje používat zároveň kondom). Jako poslední šance je pak antikoncepce pohotovostní. To je antikoncepce, kterou užijete až po pohlavním styku, ve výjimečném případě. Kondom chrání před pohlavními nemocemi i těhotenstvím, ale není 100 % zárukou. Antikoncepce chrání před nechtěným početím.

Na závěr

Do jiného stavu může dívka přijít dřív, než bys řekl švec. A to i při prvním pohlavním styku nebo v průběhu menstruace. Mnoho lidí se táže, který druh antikoncepce je nejspolehlivější. Důležitější než spolehlivost antikoncepce je však spolehlivost toho, kdo ji užívá.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku