Jak přimět muže, aby se zapojil do výchovy

0

Když se narodí malé dítě, stará se většinou maminka. Najdou se tatínkové, kteří se s chutí ihned pustí do přebalování, koupání, krmení z lahvičky apod. Ovšem najdou se i tatínkové, kterým ležící a plačící potomek nic neříká a pookřejí teprve v okamžiku, kdy poprvé vysloví táta.

Svou neúčast svádějí muži na obavu, že dítěti ublíží a neznalost. Mnohdy se však nemají otcové ani k dítku již odrostlejšímu a převlékají to za další výmluvu, že se s tak malým dítětem nedá nic podnikat – jezdit na kole, hrát fotbal a vlastně netuší, jak se dítku věnovat. Mnohdy jde opravdu o neznalost, ale nezřídka také o nezájem otce o vlastní krev. To už musíte posoudit sama. Nicméně přinášíme vám rady, jak se snažit o zapojení otce do výchovy.

Krmte jeho ego

Vyčítat partnerovi malou účast v péči o dítě by nikam nevedlo – snad jen ještě k větší nechuti. Jděte na to přes citlivou mužskou oblast, a tím je ego. Trocha manipulace tady nemusí být na škodu. Zlato koukni „má tvůj kouzelný úsměv“. Kéž by byl i tak chytrý, jako jsi ty – no snad bude. U většího dítka zase „malá dnes o tobě mluvila“ asi jsi ji chyběl. Běž se podívat, jak sladce spinká. Připomíná mi tebe. Také má tak šibalský kukuč.

Dejte mu čas

Otcem se chlap nestane tím, že zplodí potomka. Chlapi nemají biologické hodiny. Mnohdy se k tomu musí dopracovat. Pokud chvála nezabírá, dopřejte mu čas a oddych. Když přijde z práce, nežeňte jej do obchodu nebo se smetím. Nechte ho hezky odpočívat a umístěte dítě v jeho blízkosti a na nákup nebo se smetím běžte sama. Nacházejte situace, aby byl s dítětem aspoň na chvíli sám. Hlavně nenápadně. A moc to nepřehánějte – všeho moc škodí.

Nabídněte mu odměnu

Muži jsou de facto věční kluci a odměny na ně fungují, stejně jako na děti. Požádejte ho o okoupání dítěte, že se cítíte unavená, ale chcete, aby vám síly zůstaly na večer, abyste mu udělala masáž nebo módní přehlídku nového erotického oblečku. Odměna bude lákavá a nebude mít dojem, že ho tlačíte do péče o dítě, ale žádáte o pomoc.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku