Jak poznat, který hmyz vás štípl a jak zareagovat?

2

Jistě znáte situaci, kdy vás z ničeho nic začne svědět a pálit část těla. Zanedlouho se již objevuje otok a zčervenání. Pravděpodobně vás něco štíplo nebo kouslo. Jak poznat jaký druh hmyzu zaútočil? Jak štípnutí ošetřit? Na to se nyní podíváme!

Hmyz obecně nepatří k oblíbeným druhům zvířat. Je to tím, že určité druhy na nás útočí a způsobují zdravotní komplikace? Střetnout se se včelou, vosou, čmelákem, mravencem, mouchou či komárem můžeme opravdu skoro na každém místě. Hmyz je velice důležitý článek biosystému na Zemi. Když kolem sebe uvidíte některý z hmyzích živočichů nemusíte se nutně ihned pokoušet o jejich zabití. Hmyz, tak jako každé zvíře, útočí, když se cítí ohrožený. Nevystavíte-li je stresu nechají vás bez povšimnutí.

Útok hmyzu dokáže být až smrtelně nebezpečný. Jedná-li se o těžkého alergika, čas na reakci po štípnutí je v řádech minut. Nastávají dýchací potíže a celkový zdravotní stav se rychle zhoršuje, vrchol je až anafylaktický šok. Je nutné co nejrychleji podat antialergický lék a přivolat záchrannou službu. Takové případy bývají ovšem ojedinělé.

Alergická reakce proběhne v našem těle při každém kousnutí. Projevuje se lokální zánětlivou reakcí s typickými příznaky jako jsou bolest, zarudnutí a otok. Každý hmyz vyvolává individuálně rozdílnou tělesnou reakci.

Komár

Po napadení komárem vzniká do několika minut lokální, kulatá nafouklá boule. Po několika hodinách místo ještě více oteče, ztvrdne a začne intenzivně svědit.

Prevence: Zabránění komářímu štípnutí není nikdy 100%. Můžeme však zmírnit pravděpodobnost poštípání. Komáři se množí ve vodě, proto se jí vyhýbejte. Pozor si dávejte obzvláště u stojatých vodních ploch. Hojně se také drží v trávnících, pro ochranu je udržujte krátce zastřižené. Do oken si pořiďte sítě, které slouží jako mechanická ochrana. Na cestách a výletech se nezapomeňte nastříkat repelenty.

Ošetření: Inkriminované místo opatrně omyjte vodou a mýdlem. Aplikujte mast proti svědění. Pro zmírnění otoku a bolesti přikládejte ledový obklad. Důležité je si bolák nerozškrábat. Mohli byste si do rány zanést infekci a tím si zkomplikovat život. 

Klíště

Na rozdíl od ostatních útoků hmyzu, klíště zůstává na těle přisáté i několik dní. V místě kousnutí se může objevit otok a bolest. V ojedinělých případech se objevuje zčervenání, vyrážka či svědění. Klíšťata jsou přenašeči mnoha nemocí, proto místo napadení pozorujte až několik týdnů po kousnutí.

Prevence: Zmenšit pravděpodobnost chycení klíštěte je snadné. V lese, na louce, na trávě noste dlouhé kalhoty i dlouhý rukáv. Klíště se přes oblečení nepřisaje. Pokaždé, když se vrátíte z přírody, důkladně si prohlédněte celé tělo. Stejně jako u komárů nezapomínejte používat repelent.

Ošetření: Nejdůležitějším krokem je odstranění klíštěte. Dbejte na jeho kompletní oddělání včetně kusadel. Po odstranění místo důkladně a opakovaně dezinfikujte. Pokud to bude možné, doneste klíště v pytlíku či skleničce k lékaři, který ho pošle na rozbor, čímž se zjistí zdravotní stav klíštěte.

Včela

Včela může zaútočit za svůj život pouze jednou. Proto po jejím bodnutí v ráně naleznete žihadlo, které je potřeba odstranit. Přesný střed místa, kam včela píchla, je označen bílou skvrnkou. Napadené místo je oteklé, teplé, červené a svědivé.

Prevence: Prevence včelího bodnutí je snadná – neprovokovat. Nenosit vyzívané parfémy, fyzicky je nenapadat, nenosit výrazné barvy nebo květinový potisk. Pří konzumaci jídla a pití venku dbejte obzvláště velké opatrnosti. 

Ošetření: Nejprve opatrně vyjměte žihadlo. Následně místo omyjte vodou a mýdlem. S bojem proti otoku a bolesti nám pomůžou ledové obklady či zklidňující krémy.

Bohužel útok hmyzu na člověka k létu prostě nezvratně patří. Nikdy nepodceňuje příznaky. Raději navštivte svého lékaře.

Zdroj foto: www.freepik.com

Autor

2 komentáře

  1. tereza bučková on

    nikdy jsem neviděla alergickou reakci na včelí bodnutí. jednou jsem kamarádce hlídala syna a bodla ho včela. začal hystericky brečet ale říkala jsem si, že je jen vystrašený. pak se mu začalo špatně dýchat tak jsem zavolala záchranku, naštěstí byl vpořádku. nechápu, jak rodič může někomu dát dítě na hlídání a nezmínit se o alergii

Komentáře k článku