Jak naučit dítě plavat?

0

Snad každé dítě miluje vodu, ať už se jedná o malý bazének v útlém dětství, či rozmarné skákání do kaluží v pozdějším věku. Jak se však posunout ještě dál a naučit svou ratolest plavat?

Prvotní seznámení s bazénem

Již samotný pobyt ve velkém bazénu může být pro dítě stresující. Jako úplný základ je tedy nejdůležitější dítě s vodou seznámit a navodit příjemnou atmosféru. Zpočátku je vhodné začít bez jakýchkoliv pomůcek a nabídnout dítěti jako jistotu svou náruč. Ideální je začít v mělké vodě, kde můžete využít různé hračky, například míček a podobně, jen aby si dítě zvyklo na vodu kolem sebe. Postupně se tyto hry dají přesouvat do větší hloubky a dítě se tak snadněji přizpůsobí.

První krok ke správnému plavání

Velmi důležitá je poloha splývání, kdy dítě volně leží na hladině a hlava zůstává v prodloužení těla. Malý plavec si takto tedy zvyká i na ponoření hlavy, které je pro ideální provádění plaveckých stylů také podstatné. Dítě přidržujte pod zády, aby nabylo jistoty, a až si začne více věřit, nechte ho splývání provádět samotné.

Důležitá je trpělivost

Zpočátku vašich lekcí plavání může být dítě nesmělé, podstatné je proto dbát na komfort při prvotním seznamování s takto velkou vodní plochou. Nespěchejte proto nikam, dejte dítěti čas si vodu oblíbit a až poté začínejte přímo s výukou plavání. Tato záležitost může zabrat mnoho času, budete-li však trpěliví, dítě dostane kvalitní základy, což povede k lepší schopnosti plavání. Pokud máte pocit, že dítě nezvládnete dobře připravit, existuje také možnost vašeho potomka svěřit do péče zkušených lektorů, kteří mají velké množství zkušeností.

Plavání je skvělým sportem či zábavou, nezdráhejte se proto s dítkem návštěvy bazénu. Na začátku se mohou lekce zdát náročné, brzy se však vaše ratolest bude v bazénu cítit jako ryba ve vodě.

Zdroj foto: freepik.com

Autor

Komentáře k článku