Jak na zero waste? Omezte produkci odpadu v domácnosti

0

Zero waste v podstatě znamená nulový odpad. Spočívá v minimalizování vyprodukovaného odpadu. Každý den ho totiž vyprodukujeme velké množství, aniž bychom nad tím více přemýšleli. Ovšem i pár praktických tipů pomůže šetřit životní prostředí a nezatěžovat ho dalším odpadem.

Vlastní tašky a pytlíky

V obchodech často saháme po igelitových sáčcích na zeleninu, ovoce, pečivo a další. Mnohem praktičtější je však používat látkové pytlíky. Ty můžete zakoupit v různých obchodech, ovšem zvládnete si je ušít i sami. Nebudete už tak muset neustále používat nové pytlíky, tyto lze využívat opakovaně po dlouhou dobu. Podobně je tomu i u tašek na nákup. Snažte se myslet na to, abyste vždy po ruce měla vlastní tašku. Neustálé kupování těch plastových totiž není zrovna ekologické.

Kompostujte aneb bio zero waste

Spoustu odpadu vyprodukujeme také v kuchyni. Při vaření vzniká spousta odřezků, či případně vyhazujeme již nejedlé potraviny. Využít je však můžete na kompost. Pořídit můžete moderní kousky, které skvěle zapadnou do bytu. Není třeba bát se nepořádku ani zápachu, pro domácí kompostéry jsou využívány speciální žížaly, které odpad rychle zpracují v cenné hnojivo. Jestliže nechcete pořizovat kompostér, poohlédněte se alespoň po popelnicích na bioodpad ve svém okolí.

Vyhněte se jednorázovým produktům

Mnohdy pro odličování používáme vatové tampóny. Jejich spotřeba je však vysoká. Vyzkoušejte proto látkové tamponky na více použití. Odličování je s nimi příjemnější, a navíc vám vydrží na více použití, stačí je jednoduše vyprat. Podobně je to i s jednorázovými holítky. Mnoho žen si život bez nich nemůže představit, jedná se však o zbytečný odpad. Na trhu najdete holítka, ve kterých stačí měnit pouze žiletky, zatímco rukojeť vám zůstane. Případně můžete využívat třeba depilátory, vosk či cukrovou pastu.

Možností, jak omezit odpad a být o krok blíže k zero waste, je celá řada. Vyzkoušejte proto i vy používat raději produkty, které jsou na více než jedno použití.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku