Jak můžete zlepšit svůj zrak?

0

Pro člověka je zrak nejdůležitější smysl. Právě zrakem totiž přijímáme okolo 80 % veškerých informací z našeho okolí. Ztráta tohoto smyslu je zdrcující, proto je třeba o vaše oči řádně pečovat. Ať už se vám váš zrak zhoršuje, či si ve vašem případě jedná o pouhou prevenci, zde vám nabízíme pár tipů, jak si udržet dobrý zrak.

Důležité jsou vitamíny a antioxidanty

Je obecně známo, že na oči je dobrá mrkev, avšak ta není jedinou vhodnou potravinou pro vaše oči. Mrkev je jedním ze zdrojů velice důležitého vitamínu A. Nedostatek tohoto vitamínu omezuje tvorbu pigmentu zvaného rodopsin, který je důležitý pro vidění ve tmě a špatných světelných podmínkách.

Další velmi podstatnou látkou je antioxidant lutein. Lutein je pigment v sítnici, který chrání zrak před účinky nadměrného množství světla.

Pro zvýšení příjmu těchto dvou látek se nemusíte hned dívat po doplňcích stravy. Jak vitamín A, tak lutein se přirozeně nacházejí v mnoha potravinách. Můžete je najít v již zmíněné mrkvi, dále v kapustě, špenátu a brukvi. Vitamín A se nachází také v játrech, rybím tuku, batátech a másle. Lutein najdete například v mangolde, cuketách a růžičkové kapustě.

I oči mají svaly

Naše oči se nepohybují samovolně. I o ně se starají svaly, jako o každou jinou část našeho těla. Existuje mnoho metod a sérií cvičení, které údajně neinvazivně zlepšují zrak. Bohužel pozitivní výsledky u těchto cviků zatím nikdo vědecky neprokázal. Není tedy jasně dané, že tato cvičení vždy pomohou.

Operace očí se nemusíte obávat

Máte-li již zrak poškozený tak, že přirozenou cestou ho již nezlepšíte, můžete se rozhodnout pro laserovou operaci očí. Mnoho lidí nosí brýle, ty však mohou být v některých chvílích značně nepraktické, a ne každý si může vzhledem k vadě svých očí dovolit kontaktní čočky. V tu chvíli se můžete poradit s odborníky ohledně oční operace.

V dnešní době se medicína posunula i v tomto oboru a tímto zákrokem lze účinně odstranit dalekozrakost i krátkozrakost a také astigmatismus. Tento typ operace je naprosto bezbolestný a většinou netrvá déle než 20 minut. Přináší dlouhodobý výsledek, nabízí doživotní záruku a lidé, kteří tuto operaci podstoupili, zažívají podle průzkumů i pokrok v jejich profesionálních i osobních životech.

Bohužel tento zákrok není levná záležitost. V závislosti na typu operace a místě výkonu se cena pohybuje mezi 15 000 až 30 000 korunami. Bojíte-li se, že byste nevyšli s financemi, může vám pomoci spotřebitelský úvěr. Splátky za pár měsíců zaplatíte, ale dobrý zrak vám zůstane.

Zdroj náhledového obrázku: Whitepress

Autor

Komentáře k článku