Jak léčit neplodnost: IVF i rady našich babiček

0

Rozhodnutí založit rodinu a pořídit si vlastního potomka patří k jedněm z nejdůležitějších momentů v životě. Nicméně to, že je pár připravený spolu žít a založit si rodinu, ještě automaticky neznamená, že se vše podaří okamžitě na první pokus. Neplodnost trápí čím dál tím větší procento populace a téměř pětině se nedaří otěhotnět ani po půl roce nechráněného pohlavního styku. Na vině je zvyšující se věk nastávajících rodičů, životní styl, stres moderní doby i nejrůznější onemocnění. Některé příčiny neplodnosti je možné vyřešit úpravou životního stylu a sázkou na takzvané babské rady, jindy je potřeba navštívit lékaře a zahájit IVF léčbu. Přečtěte si, co vše můžete podniknout, když toužíte po miminku, ale vytoužené dvě čárky na těhotenském testu se stále neobjevují.

Pečujte o své tělo i duši

Někdy se čekání na potomka umí pořádně protáhnout. V případě, že se s partnerem o početí aktivně snažíte, ale ani po roce nechráněného sexu (u žen po 35 letech se doporučuje spíše půl roku) se stále nic neděje, je nejvyšší čas navštívit vašeho gynekologa nebo specialistu z IVF kliniky. Ten provede všechna potřebná vyšetření u vás i vašeho partnera a zhodnotí, jestli neexistují zdravotní překážky, které by bránily úspěšnému zplození potomka.

Pokud tomu tak není, můžete podpořit šance na početí úpravou životosprávy, životního stylu nebo vsadit na rady a tipy našich babiček. Oba partneři by určitě měli vynechat kouření cigaret, konzumaci alkoholu a jiných návykových látek a omezit příjem kofeinu a teinu. V případě, že vsadíte na bylinky, je dobré si pečlivě vybírat. Zatímco některé mohou být blahodárné, jiné při snahách o početí a během těhotenství vhodné nejsou.  Mužům se doporučuje vyhýbat se přehřátí v oblasti intimních partií. To znamená, omezit saunování, horké koupele, práci s laptopem na klíně, sezení na vyhřátých sedadlech nebo nošení upnutého spodního prádla.

Na věku záleží

Mnoho žen se rozhoduje pro mateřství mnohem později, než tomu bylo u jejich matek a babiček. Některé chtějí nejprve vystudovat, cestovat po světě, sbírat zkušenosti, vybudovat si kariéru a finančně se zabezpečit nebo si najít toho pravého partnera, se kterým stráví zbytek života. To vše jsou naprosto pochopitelné důvody, proč založení vlastní rodiny odložit na pozdější dobu. Bohužel příroda v tomto ohledu nedrží s dobou krok. Ženy jsou nejplodnější mezi 20 až 29 lety. Jejich vajíčka jsou dostatečně kvalitní, v tomto věku je nejmenší riziko problémů v těhotenství a také nejmenší míra spontánních potratů.

Po třicítce plodnost ženy velmi rychle klesá. Vajíčka nejsou tak životaschopná, ženské tělo jich tvoří méně a u plodu je větší riziko vrozených vad nebo genetických anomálií. Vyšší věk ženy s sebou také nese potenciální náklonnost k zdravotním problémům a chorobám. Mezi nejčastější faktory, které brání početí přirozenou cestou, jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a gynekologické obtíže, které bývají u žen vyššího věku výrazně častější, než u žen před 30 rokem života.

Ani po třicítce život nekončí

Jakkoli se biologicky šance na početí a úspěšné donošení zdravého dítěte se vzrůstajícím věkem ženy snižuje, moderní medicína je v tomto ohledu mocným pomocníkem. Díky IVF mohou ženy otěhotnět i ve vyšším věku nebo po prodělání nemocí, které by jinak znamenaly konec nadějí na vlastní miminko. Existuje mnoho metod, jak pomoci neplodným párům, od umělého oplodnění a asistované reprodukce po přijetí darovaných vajíček nebo spermatu. Ani IVF ještě není zárukou, že žena otěhotní na první pokus a donosí zdravé miminko, nicméně progresivní trendy v oboru asistované reprodukce šance výrazně zvyšují. V rámci IVF existuje mnoho léčebných technik a metod, díky nimž se vaše sny o vlastní rodině mohou stát skutečností. 

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock

Autor

Komentáře k článku