Jak doma vyčistit zašlé šperky, aby vypadaly znovu jako nové

0

Obzvláště pokud šperky nosíte často, může vás brzy potkat problém, že už zdaleka nevypadají jako nové a jsou zašlé. Proto je dobré sundávat je alespoň na noc a předcházet jejich ušpinění, jelikož jim vadí pot, parfémy, kosmetika a podobně. Šperky zvládnete hravě vyčistit doma.

Bižuterie

Bižuterie je oblíbeným materiálem pro různé šperky. Po čase se však může stát, že ztratí svůj lesk. V takovém případě je nejlepším řešením vložit šperk do roztoku horké vody s mycím prostředkem v poměru 1:1. Nechte ho odmáčet zhruba hodinu, poté usušte. Na bižuterii se mohou objevit také zelené či rezavé skvrny, ty už ovšem vyčistit nelze. Nejlepší je proto prevence – při úschově šperku ho přetřete jemným hadříkem, předejdete tak většímu znečištění.

Stříbro

Stříbrné šperky mohou poměrně rychle ztrácet lesk a objeví se na nich nežádoucí tmavé skvrny či šperk zčerná. Na zčernalé stříbro skvěle zabírá zubní pasta s fluorem. Naneste dostatečnou vrstvu a nechte zaschnout. Poté už stačí jen šperk vyleštit jemným kartáčkem. Je však třeba dávat pozor na to, abyste šperk kartáčkem nepoškrábaly. Další možností je kombinace kypřícího prášku a horké vody. Namáčení šperků do roztoku je však vhodné pouze pokud nejsou lepené či nemají kamínky a perly, jinak byste je mohly poškodit.

Zlato

Zlato je na nečistoty velmi náchylné, ovšem většinou se jich lze velmi snadno zbavit. K běžné údržbě a návratu lesku postačí mýdlo a měkký hadřík. Někdy však na zlatých špercích můžeme objevit také zelené či modré skvrny, kterých se zbavuje hůře. Namísto mýdla zkuste použít trochu citronové šťávy. Někdy však může být třeba svěřit šperk do rukou profesionála. Můžete tak šperky vzít na odborné čištění do klenotnictví, kde se o ně skvěle postarají.

Při nošení šperku je důležité myslet na jejich údržbu. Jestliže je nosíte často, jsou velmi namáhány, o to více byste o ně měly pečovat. Díky tomu předejdete vážnějšímu znečištění, které může být nevratné.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Autor

Komentáře k článku