Jak docílit neustálého pořádku v domácnosti

0

Většina žen pokaždé, když odchází z domu, má ráda pocit, že je v něm čisto a uklízeno. Komu by se také chtělo vracet do nepořádku a ihned hledat hadr a čisticí prostředky.

Ať už se jedná o malý jednopokojový byt, kde je vše na očích, nebo prostorný rodinný dům. Cesta k pořádku existuje pouze jedna. Pravděpodobně již tušíte, kam míříme. Bohužel nikdo ještě nevymyslel převratný vynález, který by tuto dřinu odvedl za nás. Chceme-li mít doma krásně útulno a čisto, musíme si vyhrnout rukávy, nahodit úsměv a zvládnout to s grácií. Jednoduché kouzlo vedoucí k pořádku se nazývá ÚKLID.

Plán správné hospodyňky

V klidu u šálku kávy si sedněte a napište si plán hospodyňky. Rozepište si jednotlivé místnosti a popřemýšlejte nad tím, co vše a jak často uklízíte, rovněž jak rychle se zde tvoří nepořádek. Následně si podle toho rozvrhněte jak pravidelně a v který den budete danou sekci uklízet.

Úklidoví pomocníci

Popřemýšlejte nad tím, jak kvalitní úklidové pomocníky máte. Dobrý mop na vytírání, vhodné čisticí prostředky proti špíně, skvrnám, usazeninám, kvalitní vysavač dokážou nejen ušetřit čas, ale i námahu. Rovněž si přečtěte různé rady a tipy co dokáže klasická jedlá sůl, ocet či prášek do pečiva. Jak se praví – připravenému štěstí přeje.

Klíč k čisté domácnosti

Pravděpodobně se vám to příliš zamlouvat nebude, ale uklízet pro vysněný pořádek budete muset každý den. Zní to nelibě, ale přesně tady tkví klíč ke spořádané domácnosti. Tím, že budete vaši domácnost udržovat pravidelně čistou a uklizenou, získáte vytoužený řád. Po určitém čase vám ani nepřijde, že vlastně uklízíte. Návyky se vám stanou běžnou a automatickou činností.

  • Po příchodu domů si oblečení ihned dejte na své místo. Věšáky, botník, háčky na kabelky apod.
  • Usušené prádlo buď ihned poskládejte a schovejte, případně vyžehlete a neskladujte je. Mnohem lépe se žehlí hrstka prádla, než pak překypující koš. Pokud na to skočíte ihned, zabere vám to hodinku, když to budete odkládat, ve finále budete u žehlicího prkna stát 4 hodiny.
  • Denně přetřete vlhčenými utěrkami toaletu, umývadlo, vanu, baterie.
  • Vždy po práci v kuchyni setřete pracovní plochu, otřete sporák. Po pečení otřete sklo trouby z vnitřní strany.
  • Po každém praní vypláchněte šuplík a nechte jej okapat. Otevřete dvířka pračky, ať větrá.
  • Prach utřete na viditelném místě každý den. Stačí jedna prachovka. Místo čisticích přípravků naneste na hadr kokosový olej – je vhodný na celou domácnost. Dokonce nerezový dřez se po něm krásně leskne.
  • Nenechávejte zbytky na talířích, neumyté hrníčky a další nádobí. Buď nádobí ihned umyjte, nebo vložte do myčky.
  • Máte-li podlahy, které se snadno udržují – linoleum, plovoucí podlahy, parkety, dlažba denně stačí setřít vlhčenou utěrkou. Prach se nebude vířit a zbavíte se nečistot na podlaze.
  • Pokud máte koberce, vyluxujte podle frekvence ve vaší domácnosti i 3x týdně. Žádné odtahování nábytku a složité luxování. To postačí jednou za čas, ale vlasy, chlupy, drobky a prach v dostupných místech vyluxujte. Nebaví-li vás luxovat, už pište Ježíškovi o robotický vysavač.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

Komentáře k článku