Jak dlouho vydrží plastika prsou – implantáty vs. zvětšení vlastím tukem

0

Plastická operace prsou je jedním z nejčastějších zákroků v oblasti estetické chirurgie. Je oblíbený zejména proto, že má výrazný vliv na sebevědomí žen. V tomto článku se podíváme na to, jak dlouho výsledky plastiky prsou vydrží a jaká očekávání by ženy měly mít před rozhodnutím o podstoupení tohoto zákroku. 

Doba, po kterou výsledky plastické operace prsou vydrží, se liší podle individuálních faktorů a typu provedené operace. Jako první se podíváme na zvětšení pomocí implantátů. 

Úprava prsou pomocí implantátů 

Většina dnes používaných moderních implantátů už má životnost kolem 25 let (ty nejkvalitnější poznáte podle certifikátu FDA). Výsledky zvětšení prsou touto metodou jsou tedy opravdu dlouhodobé. Existují ale i důvody pro jejich dřívější výměnu či další úpravu a většina žen má implantáty reálně asi 10–15 let

Příčinou výměny ale nebývají implantáty samotné (vyrobené z kvalitních materiálů vydrží opravdu až 2krát déle), ale pokles prsou v důsledku působení gravitace, stárnutí, a tedy povolení kůže. Pokud jste ale se vzhledem svých prsou spokojená, nic vám nebrání nechat si implantáty i déle. 

Nejčastější je výměna v důsledku tělesných změn spojených s těhotenstvím. Doporučuje se tedy zvážit, zda s plastikou prsou nepočkat až po početí a odkojení dětí. Výměna implantátů bývá jednodušší a méně bolestivá než jejich prvotní vložení. Dutina, do které lékař implantát vkládá, totiž už existuje a má i požadovanou velikost, tělo si tedy nemusí zvykat na tuto změnu. 

Jednou ročně byste měla postoupit pravidelnou kontrolu, kdy lékař zhodnotí, že jsou vaše implantáty v pořádku a není potřeba jejich výměna či odstranění. Pokud ale budete pociťovat nepříjemné bolesti, píchání, otok nebo deformaci prsu v operované oblasti, určitě za lékařem zajděte dříve. Implantáty se někdy mohou otočit, posunout do nevhodné pozice či dokonce výjimečně (například v důsledku autonehody) prasknout. Děje se to však jen zřídka. 

Co může snížit životnost implantátů? 

Oproti tomu, co se o implantátech dříve tradovalo, je fakt, že s nimi můžete provádět většinu činností zcela bezpečně. A to včetně létání letadlem, potápění, spaní na břiše, kojení či sportování. Jedinou výjimkou jsou bojové či jinak výrazně kontaktní sporty, které se s implantáty nedoporučují. 

Aby implantáty v pořádku vydržely co nejdéle, je také vhodné dodržovat zdravý životní styl a zhruba stejnou tělesnou hmotnost. 

Plastika prsou vlastním tukem 

Další možností plastické operace prsou je jejich zvětšení či modelace pomocí vlastního tuku pacientky, nikoliv za pomoci implantátů. Tato metoda je oblíbená u žen, které chtějí docílit co nejvíce přirozeného vzhledu prsou a nelíbí se jim myšlenka umístění cizího tělesa ve svém těle. Nebo také u žen, které chtějí zeštíhlit určité partie a zároveň zvětšit své poprsí.  

Tato plastika prsou eliminuje rizika, která souvisí s použitím implantátů (jako je kapsulace nebo jejich výměna), ale má samozřejmě také svá úskalí. Samotná operace trvá déle, než zavedení implantátů – obvykle je to asi 6 hodin. Výhodou a zároveň nevýhodou je, že tuk je tělu přirozená tkáň, kterou organismus snadno přijme, ale také velkou část vstřebá

Konečné výsledky operace jsou viditelné zhruba až po 6 měsících, během kterých zpravidla ubyde 10–40 % vloženého objemu. Chirurgové s tím ale počítají, a proto vkládají tuku o něco více, než je požadované pro pacientčin vysněný výsledek. V případě, že tělo vstřebá více tuku, než bylo žádoucí, lze zákrok za 3–4 měsíce opakovat. Je také dobré mít na paměti, že v případě hubnutí budete pochopitelně hubnout i tuk v prsou. Při výrazné změně hmotnosti tedy můžete o výsledky plastiky prsou přijít. 

Abyste podpořila udržení tuku v prsou, doporučuje se dodržovat pitný režim, nepoužívat stahovací podprsenky, prsa nechladit a nespat na břiše. 

Zdroj náhledové fotografie: pexels.com

Autor

Komentáře k článku