Hojí se vám rány či modřiny pomalu? Co může být příčinou?

0

Udělá se vám odřenina nebo se říznete při vaření a hojení pak trvá dlouhé týdny? Možných příčin může být hned několik, podívali jsme se na ty nejčastější.

Špatné ošetření ran

Velice častou příčinou zdlouhavého hojení rány je nesprávné ošetření rány. Dezinfikujete si před ošetřením rány ruce? Stačí jediná bakterie, která se v ráně rozmnoží, a hojení se rázem z několika dní prodlouží až o týdny.

Zejména řezné a tržné rány je pak vhodné, v případě domácího ošetření, stáhnout pomocí náplasťových stehů. Náplasťové stehy jsou ideální pro malé a středně velké řezné a tržné rány, které nevyžadují šití a zvládnete je tak ošetřit doma. S pomocí náplasťových stehů můžete ránu snadno uzavřít a zafixovat. Méně komplikované rány se díky tomu mohou zacelit za pár dnů, a to s minimální, nebo dokonce vůbec žádnou jizvou.

Pozor také na dezinfekci ran. Dezinfekce může ránu podráždit. Není-li to tedy nezbytné, doporučuje se aplikovat dezinfekci pouze v okolí rány.

Nevhodná strava

Jsou ve vašem jídelníčku především smažená jídla, instantní pokrmy, případně uzeniny a další typicky nezdravé produkty? Pak je možné, třebaže potravin konzumujete vysoké množství a máte nadváhu, že trpíte podvýživou. Je to kvůli tomu, že ačkoli přijímáte velké množství kalorií, vašemu tělu chybí vitaminy a minerály. Důsledkem může být pomalé hojení ran – tělo jednoduše nemá potřebné zdroje k tomu, aby ránu rychle zacelilo.

Problémy se srážlivostí krve

Někdo může i přes zdravý životní styl a správné ošetření ran trpět nedostatečnou srážlivostí krve. Další jedinci zase kvůli zdravotním problémům užívají léky na ředění krve. V takových případech je na místě zvýšená opatrnost, musíte zkrátka udělat maximum pro to, abyste zranění předcházeli. I s méně závažnými ranami, kterým se čas od času prostě nevyhnete, je pak vhodné navštívit lékaře, aby došlo k preciznímu ošetření, které hojení urychlí.

S věkem se doba hojení prodlužuje

Tak trochu „běžné“ jsou delší doby hojení u seniorů. Tělo bohužel s věkem ztrácí schopnost rychle regenerovat. A tak se může stát, že i s drobnými rankami, které by se vám dříve zahojily za pár dnů, může najednou tělo „bojovat“ dlouhé týdny. Kromě snahy o to, abyste se zranění vyhýbali, v těchto případech nejvíce pomůže rozmanitá strava (užívejte i vitaminy a minerály ve formě doplňků stravy), dostatek pohybu, odpočinku a spánku. Důležitá je také psychická pohoda. Nebojte se pak i s méně závažným poraněním navštívit lékaře, na kvalitní lékařskou péči máte plné právo nehledě na to, o jaký zdravotní problém se jedná.

Zdroj náhledové fotografie: Pexels.com

Autor

Komentáře k článku