Hlava, srdce, základ. Jak se orientovat v parfémech?

0

Vůně má neuvěřitelnou moc. Může vás během okamžiku okouzlit, nebo naopak odradit. Vhodně zvolená vůně zvýrazní vaši osobnost, podtrhne styl a zanechá nezapomenutelný dojem. Když sáhnete vedle, nastane pravý opak. Přistupujte k výběru parfému trpělivě. Nenechte se zlákat designovým flakonem nebo trendy vůní z reklamy. Nechte k sobě parfém promluvit a odhalte jeho tajemství.

Nejděte do parfumerie naslepo

Vtrhnete do parfumerie s odhodláním konečně vybrat parfém, který se stane vaším „podpisem“, bude vás bavit a na nějž se bude okolí obdivně ptát. O hodinu později z ní odcházíte, omámena vůněmi, s prázdnou. Jako obvykle jste to s testovacími vzorky přehnala a vaše čichové buňky po desáté vůni vypověděly službu.

Proto si vždy dopředu ujasněte, jaké vůně jsou vám blízké. Minimálně to, zda hledáte dřevité či kořenité vůně, sladší květinové či ovocné, nebo raději čisté a svěží aroma. Zúžením výběru ušetříte čas i svůj nos. Stanovte si maximum vůní, které k sobě necháte promluvit, na maximálně tři. Neodepisujte parfém hned po prvním přivonění. Kvalitní vůně potřebují čas. Parfémáři jejich kouzlo tvoří tak, aby vám své aroma odhalovaly postupně v průběhu celého dne. Jednotlivé vrstvy vonných tónů parfému tvoří tzv. hlava, srdce a základ.

Hlava: První setkání

Tato vrstva vůně je jako první rande. Snaží se na vás udělat rychlý a dobrý první dojem, aby si vás získala. Hlavu parfému, někdy popisovanou také jako „vrchní tóny“, tvoří vůně, kterou ucítíte ihned po jeho aplikaci. Obvykle se vytrácí během prvních 15 minut. Vrchní tóny vás mají zaujmout a přilákat vaši pozornost. Skládají se většinou z lehkých, svěžích a citrusových tónů.

Srdce: Duše parfému

Jakmile se vrchní tóny rozptýlí, nastupuje srdce parfému. Ucítíte hlavní charakter vůně, duši, která vás bude provázet přibližně dvě až tři hodiny. Srdce parfému, označované také jako „střední tóny“, tvoří zpravidla květinové, ovocné, bylinné a kořenité složky.

Základ: Závěrečné tóny

Základ parfému neboli „nízké tóny“ tvoří vůně, která se vtiskne na kůži na několik hodin. Často je označován i jako závěr parfému, který mu dodává hloubku a výdrž. Mezi typické vonné složky patří dřevité, pižmové, pryskyřičné a gurmánské vůně.

Jak vybrat ten pravý parfém?

Dejte parfému šanci vás oslovit a získat si vás. Aplikujte ho přímo na svou kůži, ideálně na zápěstí, loketní jamku a krk. Na pulzní body, kde tepe krev. Ne na papírové testery. Teplota kůže totiž ovlivňuje, nakolik se vůně rozvine. Uvědomte si, jak k vám promlouvá a jaké pocity ve vás vyvolává. Posuďte, zda se vám líbí i večer, anebo ji podrobte dalšímu testu a aplikujte ji s odstupem několika dní. Opravdu kvalitní (a drahé) parfémy stojí za to, abyste jejich výběru věnovala čas. Jedině tak se stanou vaším neviditelným doplňkem, se kterým získáte moc zanechat nezapomenutelný dojem.

Zdroj náhledové fotografie: mary_markevich / Adobestock.com

Autor

Komentáře k článku