Fakta o e-kouření. Jsou elektronické cigarety lepší?

1

O kouření toho bylo napsáno mnoho. Žádné kouření neprospívá zdraví, spíš naopak. A ani elektronické cigarety nejsou nic zdravého a rozhodně nejsou zdravotně nezávadné. Pravdou však zůstává, že jsou podstatně méně škodlivé než klasické cigarety, u nichž dochází k hoření.

Já jako nekuřák nejsem nakloněná ani jedné verzi. Ovšem když už má někdo kouřit, pak se přikláním tomu méně škodlivému. A tím jsou e-cigarety navzdory všem mýtům. Dnes se na obě varianty kouření společně zaměříme.

Kouření e-cigaret

Při kouření elektronických cigaret nedochází k hoření, tím pádem se z e-cigarety neuvolňují látky, které vznikají pouze při hoření. Nicméně inhalace nikotinu neodpadá, a ten je samozřejmě rovněž škodlivý.

Srovnání

Kouř z klasické cigarety obsahuje kolem 5 300 škodlivých látek (plynné a pevné skupenství). Z toho 60 karcinogenních látek, podporující rozvoj rakoviny. I další látky jsou zodpovědné za poškozování zdraví. Patří sem například rakovina rtů, jazyka, hrtanu, plic, ale i slinivky břišní, žaludku, jícnu, střev, močového měchýře. Způsobit mohou i aterosklerózu, infarkt, mozkovou mrtvici, rozvoj leukémie. Kouření klasických cigaret se podílí na snížení plodnosti a hromadě dalších zdravotních problémů.

Při inhalaci látek z e-cigarety, kde nedochází k hoření se takové „jedy“ neuvolňují, tudíž nedochází k podporování rozvoje uváděných nemocí. Dým tvořený v e-cigaretách většinou obsahuje 5 látek: Nikotin, poropylenglygol, kyselina mléčná, voda a potravinářská příchuť.

  • Nikotin – vysoce návyková a legálně používaná droga. Nikotin má neblahý dopad na lidský mozek, ale i další orgány. Zvyšuje produkci slin a trávicích šťáv, zvyšuje obsah mastných kyselin v krvi, zvyšuje produkci potu.
  • Propylenglygol – tuto látku najdete i v lécích, jako jsou dětské sirupy – Bromhexin či Hedelix.
  • Kyselina mléčná – vzniká mléčným kvašením cukrů i v kyselém zelí, sýrech, mléce.
  • Voda + potravinářská příchuť – tak tady není ani co dodávat.

Na závěr

Kouření e-cigaret rozhodně není zdravé a nezávadné. Nicméně jde o podstatně méně škodlivý druh kouření.

Autor

Mezi můj největší koníček, který mi zabírá většinu času, patří psaní článků. Ale protože je potřeba i trochu žít mimo domov věnuji se 4x týdně sportovním aktivitám. O víkendu ráda odpočívám u kreativního tvoření a vymýšlím ruční dekorace.

1 komentář

  1. Karolína on

    Konečně článek se kterým můžu souhlasit. Sám zastávám názor, že to není určitě zdravá forma kouření ale pro silného kuřáka to může být i záchrana a odproštění se od klasických cigaret jednou pro vždy. Kouřila jsem hodně let a e-cigareta mě ted už 5 měsíc drží. Kouřím od vapour2, lehké nikotinové ochucené liquidy a normálního cigára jsem se nedotkla. Jsem teď ve fázi že kuřáci samotní mi hrozně nevoní a i mě to obtěžuje když nějakého cítím, takže chci pokračovat v tomhle dál a třeba úplně přestat.

Komentáře k článku